Bolu’da, özellikle EYT’nin karara bağlanmasıyla birlikte yoğun mesai harcayan Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları özlük haklarının ve maaşlarının iyileştirilmesi için biraraya gelerek basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklamasında , “Sosyal güvenlik kurumu, her bir bölümü için ayrı ayrı yüzlerce genelge ve yönetmelikten oluşan ve sürekli değişen mevzuat gereği yapılan işlerin ayrı ayrı bilgi birikimi, tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir yapıya sahiptir. Kuruma yeni işe başlayan personelin işi öğrenmesi ve verimli olmasının zaman aldığı, bu nedenle mevzuata hakim personelin kurumun hizmet standartlarını daha ileriye götürdüğü aşikardır. Bununla birlikte EYT’nin getirdiği çok aşırı iş yükü ise; personel arasında moral ve motivasyonun kaybedilmesine, aidiyet duygusunun sarsılmasına sebebiyet vermiştir. Ayrıca iş yükünün ve zorlu çalışma şartlarının yanı sıra yüklü miktarda yapılan ödemelerdeki mali sorumluluklar iş riskini de beraberinde getirmektedir” denildi.

“CUMHURBAŞKANIMIZA SESLENİYORUZ”

Sosyal güvenlik kurumunda çalışan personelin EYT çıktığından itibaren hafta sonu dahil çalışmak zorunda kaldıkları, mesai mefhumu tanımadan çalıştıkları, ailelerine ayıracakları zamanları bile mesaiye ayırdıkları unutulmamalıdır. Bu nedenle hükümetimize sesleniyoruz. Seçimlere çok az bir zaman kaldı. Sosyal güvenlik kurumunda çalışanların sesini duyun artık. Hükümetimizden,  sayın cumhurbaşkanımızdan taleplerimiz var, buradan sesleniyoruz.

SGK personeline yılda iki kez ödenen ve 666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyeler tekrar ödenmeye başlansın. 1’inci dereceye gelen tüm personele 3600 ek gösterge verilsin. “Sosyal güvenlik hizmet tazminatı” çıkartılsın. “Sosyal güvenlik hizmetleri uzmanı” kadrosunun ihdas edilsin.

SGK taşra birimlerinde çalışan kurum personeline sosyal güvenlik uzmanı kadrosu verilsin ve taşra birimlerinde çalışan personel uzman kadrosuna geçirilsin.

EL EMEĞİ ÜRÜNLER SERGİLENDİ EL EMEĞİ ÜRÜNLER SERGİLENDİ

Mali ve sosyal güvenlik hizmet sınıfının oluşturulsun. SGK çalışanlarına yılda en az iki defa giyecek yardımı yapılsın. Büyükşehir tazminatı ile kira yardımı verilsin.

SGK personeline ödenen mesai ücreti en az 20 kat artırılarak 108 TL olacak şekilde yeniden düzenlensin istiyoruz. Çünkü biz milyonlarca esnafa hizmet veriyoruz. Çünkü biz milyonlarca işverene hizmet veriyoruz.