6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremler canımızı yaktı.7.7 ve 7.6'lık sarsıntıların ardından binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, bölgede yaşayan çok sayıda insan zor durumda kaldı.

Depremin hemen ardından tüm imkanlar seferber edilirken, vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri de elini taşın altına koymaktan çekinmedi.Bu isimlerden biri de Şef Mehmet Yalçınkaya oldu.

Günlerdir depremzedeler için çalışıyor.

Yalçınkaya, depremin ardından bölgeye giderek depremzede vatandaşlar için ocağın başına geçti.

Zorlu şartlara rağmen günlerdir bölgeden ayrılmadan depremzedelerin yemeklerini yapan Yalçınkaya, yaşadıklarını ve hissettiklerini gazeteci Adem Metan'a anlattı.

Adem Metan'a samimi açıklamalarda bulunan Mehmet Yalçınkaya söyledikleriyle izleyenleri duygulandırdı.

"Görüntüleri görür görmez ağlamaya başladım"

Depremin öğrendiği anda gözyaşlarını tutamadığını ifade eden Yalçınkaya şu ifadeleri kullandı:

Sabah uyandım, televizyonu açar açmaz o görüntüleri görür görmez ağlamaya başladım. Çünkü bu bölgeyi eskiden de tanıyorum. Bu bölge bizim için çok önemli. Antep, Maraş buralar çok geldiğim yerler. Boluluyum ama buralarla özel bir bağım var. Ağladım, yarım saat kendime gelemedim. Hemen ertesi gün ekibi topladık bindik arabaya. Nereye gelebiliriz diye aradık KYK yurduna geldik. Orada kaldık 11 güne yakın. Daha sonra İslahiye’ye geldik. Şimdi Hatay’dayız. Gerçekten deprem Hatay’da. Evet Maraş, Antep ve Urfa her yer etkilendi ama ben Hatay’ı gördükten sonra depremin üstünde bir şey gördüm. Herkesin buraya önem vermesi lazım, bırak rehaveti saldırmamız lazım. 3 gündür buradayım, az önce çok önemli bir şey söyledin. Bu deprem Maraş-Hatay depremi olmalı, Hatay değişmiş böyle bir şey yok. Milli Savunma Bakanımız bizi İslahiye’de gördü, dedi ki çocuklar hemen Hatay’a gidin. Buraya geldik, şu anda sahra mutfağındayız. Az önce 6 bin kişiye yemek dağıttık, şimdi öğlen yemeğine de geçiyoruz kısmet olursa.

"Dünya bu kadar işte..."

Yalçınkaya daha sonra ise Adem Metan'ın, "Seni burada en çok etkileyen şey neydi?" sorusunu yanıtladı.

Verdiği cevapla yürekleri sızlatan Yalçınkaya, "Mesele bir adam geldi 3 tane Mercedes’i varmış, bir tane binası varmış, bir tane fabrikası varmış bunların hepsi gitmiş. Bizden bir kilo pirinç istiyordu. Dünya bu kadar işte. İkinci konu ise bu bölgenin insanı tok. Teyzenin birine zeytinyağı veriyordum köylere bakliyat dağıtırken, dedi ki evladım zeytin ağaçlarımız var bize zeytinyağı verme dedi. O çok etkiledi beni, Dolayısıyla ister istemez çocuklar da bizi çok etkiliyor. Dünyaya bakış açım değişti, çok afetlere gittim yardımlar yaptım ama burası başka bir şey. Hatay’a lütfen biraz daha önem verelim." dedi.