Genetik faktörler, stres, yanlış bakım uygulamaları, boya gibi aşırı kimyasal işlemlere maruz kalmak, yetersiz ve sağlıksız beslenmek, yanlış bakım uygulamaları, düzensiz yaşam, mevsim geçişleri saç dökülmesini doğrudan etkiler. Uzmanlar genellikle günde 80-100 tel arası saçın dökülmesini normal olarak kabul eder. Bu dökülme taramaya bağlı olarak gerçekleşir.

Dökülen saçların yerine genellikle yenileri çıkar. Bu saçın doğal bir döngüsüdür. Zayıf saçlar dökülür, daha güçlü ve yeni saçlar ortaya çıkar. Ancak bazen dökülen saçların yerine yenileri gelmez. 

Bu durumda kellik sorununu ortaya çıkarır. Sağlıklı saç köklerine sahip olmak ve saç dökülmesini durdurmak için çok fazla yöntem bulunur. İleri derecede bir saç dökülmeniz varsa mutlaka bir uzmana danışmanız önerilir.

Saç dökülmesini durdurmak için en sık kullanılan yöntemler arasında doğal yağlar yer alır. Doğal yağlar saç köklerine vitamin ve mineral desteği sağlıyor. Saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi engelliyorlar.

Hatta saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına destek oluyorlar. Ancak doğal yağları düzenli ve istikrarlı bir şekilde saç köklerine uygulamak gerekiyor. Düzenli uygulanmadığında doğal yağlardan etkili bir verim alamazsınız. Bu sebeple yağları saç bakım rutinine dahil etmeniz ve haftada en az 2-3 kez saç köklerine masaj yaparak uygulamanız gerekir.

ÇAM TEREBENTİN YAĞI

Çam terebentin yağı güçlü etkisiyle saç köklerini besliyor ve dökülmeyi kısa zamanda durduruyor. Saçın daha canlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda saçın parlamasını sağlar. Saç derisini besleyerek olası sorunların önüne geçebilir. Saç teli ve saç derisini beslediği için saç uzamasını teşvik eder. Kepek oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Stres ve yorgunluk giderici bir etki oluşturdu söylenen çam terebentin yağını banyo suyunuza ekleyebilirsiniz.

Genellikle çam terebentin yağını tek başına kullanmanız önerilmez. Birçok faydası olan bu yağı mutlaka zeytinyağı ile karıştırarak saç diplerine sürmeniz gerekir. Çam terebentin yağını şampuanınızın içerisine birkaç damla ekleyerek uygulayabilirsiniz.