Haber; Sefa GÜNAY

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hayali gerek oldu. 3 milyondan fazla vatandaş, prim ve sigorta gününü tamamlamış ancak yaş beklediği nedeniyle emekli olamıyordu. EYT'nin yasalaşmasıyla birlikte emeklilik hakkı kazanmış oldular.

EYT kapsamında Bolu Belediyesinde ise toplamda 235 personel emekliliği hak etti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Biz bunları ön görmüştük. Daha bu yasa çıkmadan önce meclisten bir yetki istemiştik. İl Banktan kredi yetkisi. Dün itibariyle İl Banktan bize dönüş oldu. Emekliliği hak eden personellerimiz emekli olmaları halinde İl Banktan kredi kullanarak personelimizin kıdem tazminatlarını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“BU KADAR PERSONELE KIDEM TAZMİNATI TEK KALEMDE VERME ŞANSI YOK”

EYT kapsamında emekli olan personelle kıdem tazminatı vermek için İl Banktan kredi yetkisi aldıklarını belirten Başkan Özcan,EYT çıktı. EYT kapsamında toplamda 235 personel EYT’den yararlanıyor. Biz bunları ön görmüştük. Daha bu yasa çıkmadan önce hazırlıkları aşamasında bu kadar insan aynı anda emekli olmak isterse bir fabrika dışında hiç kimsenin bu kadar personele kıdem tazminatı tek kalemde verme şansı yok. O yüzden Ocak ayında daha yasa çıkmadan meclisten bir yetki istemiştik. İl Banktan kredi yetkisi. Dün itibariyle İl Banktan bize dönüş oldu. Dediler ki, ‘Son 3 yıllık gelir gider tablosunu bize gönderin, toplam ne kadar personeliniz emekli olacak onların hesap numaralarını gönderin’ dediler” ifadelerini kullandı.

“GELİN BU İMKANI KAÇIRMAYALIM”

Emekliliği hak eden personel ile toplantı yapacağını belirten Başkan Özcan, “Ben emekli olacak arkadaşlarımızla toplantı yapacağım. Dürüst bir şekilde gözlerinin içine bakarak şunu söyleyeceğim, ‘Arkadaşlar hazır böyle bir imkan varken bunu kullanın. Sonra 3 yada 5 ay sonra yanıma geldiğinizde ben size bunu ödeyemem. Gelin bu imkanı kaçırmayalım. Hem siz emekli olun hem belediyemizin kadroları gençleşsin. Hem de ilerde siz mağdur olmayın’ diyeceğim” ifadelerine yer verdi.

 

“PARAYI PERSONEL ALACAK BORÇLANAN BELEDİYE OLACAK”

İstanbul depremine uyarı! İstanbul Otogarı'nın demirleri göründü İstanbul depremine uyarı! İstanbul Otogarı'nın demirleri göründü

Bolu Belediyesinden emekli olacak olan personellere çağrıda bulunacağını belirten Başkan Özcan, “Belediyede 600 bin TL’ye kadar kıdem tazminatları var. Kadrolu 94 işçininki sadece yaklaşık 55 Milyon TL tutuyor. Biz İl Banktan bu işi yaptığımızda onların hesaplarına yatacak para ama borçlanan belediye olacak. Bu ortamda hiçbir belediye özel sektördeki çoğu fabrika bu yükün altında kalkamaz. Ben arkadaşlarla konuşup çağrıda bulunacağım. Umarım bu çağrıma olumlu yanıt olur” dedi.