AA

Güvenlik güçlerinin sınır ötesi nokta operasyonları sürüyor.Her nokta operasyonda bir hain daha yok ediliyor.Son dönemde ise Irak'ın kuzeyindeki operasyonlar hız kazandı.

MİT önce yerini tespit etti

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) saha personeli, bir dönem PKK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ve Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan'ın kurye ve korumalığını yapan Hüsnü Kümek'in, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye’de örtülü faaliyette bulunduğunu tespit etti.

Bölge halkını Türkiye'ye karşı örgütlemeye çalıştı

PKK’nın istihbarat oluşumlarından NLP bünyesinde özel görevler icra eden Hüsnü Kümek'in, Süleymaniye ve Kelar’da örgüte müzahir çevrelere yönelik eğitim faaliyetleri düzenlediği, çalışmaları esnasında elde ettiği istihbaratı örgütün üst yönetimine aktardığı ve bölge halkını Türkiye aleyhinde örgütlediği öğrenildi.

Nokta operasyonla yok edildi

Anıtpark’ta sadece onların sesi vardı Anıtpark’ta sadece onların sesi vardı

MİT, Süleymaniye’deki saha ajanları sayesinde Kümek'in saklandığı yeri tespit etti. Toplanan istihbarat sonrasında teröristin etkisiz hale getirilmesi için kapsamlı bir çalışma başlatıldı.Uygun koşulların oluşması sonucu KCK-NLP mensubu Hüsnü Kümek, MİT’in Süleymaniye’de düzenlediği nokta operasyon ile etkisiz hale getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri akıllara geldi

Irak'taki bu operasyon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terörle mücadeleye ilişkin yaptığı son açıklamaları akıllara getirdi.Son kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı, sınır ötesi operasyonlarda yaz aylarını işaret ederek şu sözleri kullanmıştı:

"Bu yaz Irak sınırında çözüme kavuşmuş olacağız"

Terörle mücadeleyi sınırlarımızın içinde ve dışında kararlılıkla devam ettiriyoruz. Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz. İnşallah bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız.Suriye sınırları boyunca 30 kilometre derinliğinde bir güvenlik koridoru oluşturma amacımız bakidir. Türkiye'yi güney sınırları boyunca kuracağı bir teröristanla dize getireceğini düşünenlere yeni kabuslar yaşatacak hazırlıklarımız var.Ülkemizin ve milletimizin terörle mücadele kararlılığını hala anlayamamış olanlara bu gerçeği kabul edene kadar şartları zorlamaktan geri durmayacağız.

Editör: Elif Erdoğan