Sağlıklı ve aydınlık bir cilt doğru ve dengeli beslenmeniz önerilir. Beslenme listenize meyveleri dahil ederek cildinizin ışıl ışıl görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Meyveler, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak erken yaşlanmanıza engel olur. Meyvelerin cilde faydalarını Posta.com.tr okurları için derledik.

Hastaların yüzde 82'si aynı belirtiyi yaşıyor: Karaciğerin bittiğini gösteriyor Hastaların yüzde 82'si aynı belirtiyi yaşıyor: Karaciğerin bittiğini gösteriyor

KOLAJEN DESTEĞİ SAĞLAR

Portakal, papaya ve kivi gibi meyveler, kollajen sentezi için gerekli olan C vitamini açısından zengindir. Kollajen, cildinize yapı ve esneklik sağlayan bir proteindir ve C vitamini, cildin korunmasına ve onarılmasına yardımcı olur.

SERBEST RADİKALLERLE SAVAŞIR

Böğürtlen, üzüm ve nar gibi meyveler, vücudunuzdaki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

Serbest radikaller, hücrelere zarar verebilen ve erken yaşlanmaya ve diğer cilt sorunlarına katkıda bulunabilen kararsız moleküllerdir.

CİLDİ NEMLENDİRİR

Karpuz, salatalık ve çilek gibi meyvelerin su içeriği yüksektir, bu da cildinizi nemlendirmeye, dolgun ve genç görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Cildin nem dengesini korumak için düzenli olarak meyve tüketebilirsiniz.

CİLT DOKUSUNU İYİLEŞTİRİR

Papaya ve ananas gibi meyveler, ölü cilt hücrelerini pul pul dökmeye, gözenekleri açmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek enzimler

KIZARIKLIĞI ÖNLER

Kiraz ve yaban mersini gibi meyveler, ciltteki iltihaplanmayı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bileşikler içerir.

Genel olarak, diyetinize çeşitli meyveleri dahil etmek, cildinize sağlıklı ve parlak bir cildi korumak için gerekli besinleri sağlayabilir.