D100 Kastamonu geçişinde kamyon, çekici ve tankerlerin geçişine izin verilmeyecek D100 Kastamonu geçişinde kamyon, çekici ve tankerlerin geçişine izin verilmeyecekTÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından, “2223-B Yurt İçi Bilimsel Etkinlik Düzenleme Desteği” çerçevesinde desteklenen, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Tekin’in yürütücülüğünde “Milli Teknoloji Hamlesi Çerçevesinde Teknoloji Odaklı Girişimcilik Çalıştayı” gerçekleştirildi. Kastamonu Teknokent’te gerçekleştirilen çalıştayın açılışına Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük, Kastamonu Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, girişimciler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kastamonu Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile KOSGEB Kastamonu İl Müdürlüğü paydaşlığında, Kastamonu Teknokent Ilgaz Salonu’nda gerçekleşen çalıştayın açılışında konuşan proje yürütücüsü Doç. Dr. Erol Tekin, çalıştayın amacını ve öneminden bahsederek, teknolojik girişimciliğin Türkiye’nin milli teknoloji hamlesindeki rolünü anlattı. Doç. Dr. Tekin, “Bu çalıştay, genç girişimcilere ve akademisyenlere teknolojiyi etkin kullanarak yenilikçi çözümler üretme konusunda ilham vermeyi amaçlıyor” dedi.
Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük ise Kastamonu Üniversitesi’nin bu tür etkinliklerle bilimsel ve teknolojik gelişmelere olan katkısını artırmayı hedeflediğini belirterek, “Üniversitemiz, teknoloji ve yenilik odaklı projelerle ülkemizin kalkınmasına destek olmayı sürdürecektir. Bu çalıştay, bu hedef doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır” diye konuştu.
Çalıştayın ilk oturumunda Öğretim Görevlisi Berkan Güngör’ün moderatörlüğünde, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Erdem tarafından “Üniversite Gençliğinin Gözünde Milli Teknolojinin Gelişim Algısı” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Prof. Dr. Tevfik Erdem, sunumunda üniversite gençliğinin milli teknolojinin gelişimine dair algılarını ve beklentilerini ele aldı.
Etkinlik çerçevesinde, alanında uzman akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından çeşitli sunumlar ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Ayrıca katılımcılar, teknoloji odaklı girişimcilik konularında bilgi edinme ve tecrübe paylaşma fırsatı bulacak. Çalıştay, iki gün boyunca sürecek ve farklı oturumlarla katılımcılara zengin bir program sunacak. Programda, yenilikçi iş modelleri, teknolojik trendler, girişimcilik ekosistemi ve start-up kültürü gibi konular ele alınacak.
Etkinliğin sonunda, başarılı projeler ve fikirler değerlendirilecek ve katılımcılara sertifikaları takdim edilecek.

Editör: Elif Erdoğan