Kastamonu Üniversitesi’nden Erasmus+ projesi başarısı Kastamonu Üniversitesi’nden Erasmus+ projesi başarısı


Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bolümü öğrencilerince “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında hazırladıkları proje çerçevesinde Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezinde “Palyatif Hasta Yakınlarına Destek” konulu proje çalışması gerçekleştirildi.
Proje kapsamında Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencileri tarafından Palyatif Bakım Merkezinde tedavi gören hastaların bakımlarını üstlenen ya da refakatçilerinin dinlenme ve keyifli vakit geçirmeleri sağlandı.
Proje çerçevesinde Palyatif Bakım Merkezinin önerileri doğrultusunda hasta yakınlarının ilgilerine göre faaliyet grupları da kurularak moral etkinlikleri düzenlemek suretiyle hasta yakınlarının moral motivasyonu yüksek tutulmaya çalışıldı. Moral etkinlikler için geleneksel Türk sanatlarından olan ebru sanatının yanında hasta yakınlarının ilgilerine göre boyama, yapboz, boncuk işi gibi etkinlikler düzenlendi.
Projenin son gününde Palyatif Bakım Ünitesinde gerçekleştirilen Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencilerinin organize ettiği çay partisi, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Emine Nihal Lındberg, Doç. Dr. Ramazan Alabaş, KEAH Başhekim Yardımcısı Yasemin Yavuz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Pakize Çetin, projede görev alan öğrenciler, Palyatif Bakım Ünitesi çalışanları ve hasta yakınlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Kaynak: İHA