Düzensiz yaşam, yoğun iş temposu ve günlük hayatın stresi sebebiyle doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenemiyor olabilirsiniz. Ancak beslenme düzeniniz ve tükettiğiniz yiyecekler vücut sağlığınızı doğrudan etkiliyor. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için vücudunuza faydalı olan besinleri tüketmeniz gerekiyor. Ancak dünya genelinde sağlıksız beslenme gün geçtikçe artıyor. Özellikle bazı besinler oldukça zararsız görünüyor ancak vücudu adeta zehirliyor. Kalp, bağırsaklar ve bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Ağzınıza bile sürmemeniz gereken besinlerin listesini Posta.com.tr okurları için derledik.

KAHVE KREMASI

Kahve hem kokusuyla hem de lezzetiyle severek tüketiliyor. Fakat kahvesini kremalı tüketmeyi sevenler için tehlike kapıda. Çünkü kremalı kahveler aşırı derecede şeker ve trans yağ içeriyor.

Böyle uyumak ömrü 5 yıl uzatıyor Böyle uyumak ömrü 5 yıl uzatıyor

PATATES KIZARTMASI

Patates kızartmasına genellikle kimse hayır diyemiyor. Lezzetli tadı sebebiyle kahvaltılarda, öğle ya da akşam yemeklerinde sıklıkla tüketilen patates kızartması, tüketmek ise tip 2 diyabete yakalanma riskini arttırıyor. Patates kızartması aşırı yağlı olduğu için damarları tıkayabiliyor. Patates kızartması hipertansiyon hastası olmanıza da davetiye çıkarıyor.

 

DONDURULMUŞ GIDALAR

Dondurulmuş gıdaların içerisinde genellikle trans yağ bulunur. Dondurucudaki ürünleri yenilebilir bir ürüne tekrar dönüştürmek için üreticiler, gıdalara yüksek oranda koruyucu ve sodyum katarlar. Bazı dondurulan ürünlerin içinde nişasta kullanılması ise tüketicide diyabet riski oluşturur.

KIZARMIŞ TATLILAR

 Kızartılmış her yiyecek vücut için çok sağlıksızdır. Özellikle kızarmış tatlılar büyük risk taşıyor. Yüksek oranda şeker ve yağ içeren bir yiyeceği sağlığınız açısından yememeniz tavsiye edilir. Kızartılmış tatlılar atar damarınızı tıkayabilir, kalp krizine ya da felçlere kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

İŞLENMİŞ ETLER

İşlenmiş et, etin daha uzun soluklu saklanması için içerisine nirtatlar ve bazı kimyasal maddeler eklenmesi sonucu meydana gelir. İşlenmiş et tüketmek sağlık açısından oldukça zararlıdır.

MARGARİN

Kaçınılması gereken bir başka bariz yiyecek ise herkesin bayılarak yediği margarindir. Bu besin, kalbinizi neredeyse birden durdurabilecek zarara sahiptir. Bu yüzden bir an önce margarini hayatınızdan çıkarın.

KAPARİ

 Şifa kaynağı olan bu besinin faydaları olduğu gibi zararları da bulunur. Çiğ olarak, tüketildiği zaman zehirli olabilir. Kapari, içerisinde aşırı miktarda sodyum suyu çekme özelliğine sahip. Bunun sonucunda kan hacminde yükselme olur. Zaralarından bir diğeri ise kalp hastalığı riskini ortaya çıkarabilmesidir. Yüksek sodyum barındırmasından dolayı da kemik erimesi durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

KONSERVE ÜRÜNLER

Sağlıklı bir yaşam sürmek için konserve yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. İçerisinde sentetik kimyasal ürün barındırması konserve gıdaların vücuda ne kadar zararlı olduğunun en net göstergesi. Uzun süreli ve sık kullanımda obezite, kalp sorunları ve hormonlarda değişiklikler meydana getirir.