Haber:Fuat BAYRAMOĞLU

Ünlü şarkıcı Ankara'da öldürülmüştü! Cinayetin detayları belli oldu Ünlü şarkıcı Ankara'da öldürülmüştü! Cinayetin detayları belli oldu

Meddah gösterilerinde hiç alışık olmadığımız, Türkiye’de ilk ve tek kadın Meddahı Ankara Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapan ve Milli Eğitim Bakanlığı, “Eğitimde İz Bırakan Öğretmen” ödülüne sahip, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Nalan Tunga Pehlivan, sahne aldı.
Dört seans süren bu programın bir tanesinde, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı Meddah Nalan Tunga Pehlivan’ı diğer seanslarda da, Bolu İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğrenciler ve öğretmenleri izledi.
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapan Nalan Tunga Pehlivan  ''Meddah Gösterisi'' öğrenciler ve öğretmenler tarafından çok beğenildi. 

Meddah rolünü başarı ile yapan Nalan Tunga Pehlivan, gösteriye başlamadan önce öğrencilere Meddahın önemini, rolünü ve amacını anlattı. 
Asırlardan günümüze gelen bize has ve dünyada kültürel mirasa sahip olduğumuz değer olan “Meddah” kültürümüz olduğunu ifade etti.
Bu kültürün eski zamanlarda ki türk toplumu üzerindeki olumlu etkilerini anlattıktan sonra, bir elinde meddah değneği, omzunda peşkiri, kendine has kıyafeti ile tek kadınlı tiyatro sergiledi. 

İYİLİK, DOĞRULUK VE HUY GÜZELLİĞİ
Meddahın sahnelediği hikâyesinde, öğrencilere 3 önemli konuda unutulmaz bir tecrübe dersi verdi. Bu dersi de karşılıklı olarak öğrencilerle pekiştirdi.
Hikâyesinde iyilik, doğruluk ve huy güzelliğinin önemi pekiştirildi.

Meddah rolünü başarı ile yapan Nalan Tunga Pehlivan, minik öğrencilerle sahnede fotoğraflar çekilirken öğrencilerin, geçmişten geleceğe türk kültürünün yaşatılması gerçeğini ifade etti.  

Bu konuda Nalan Pehlivan ayrıca şunları söyledi: “Köklü bir geçmişi olan meddahlık geleneği, UNESCO tarafından da( Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu)  Türkiye’de de,  birinci sırada Meddah kültürü nü tescillediğini ifade etti”
Programın sonunda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Arslan ile birlikte 50. Yıl İlkokulu Okul Müdürü Kamil Oflaz, Meddah Nalan Tunga Pehlivan’a günün anlam ve önemini bildiren “Teşekkür Plaketi” sundular.

50.Yıl İlkokulu’nun öğretmeni Ümmügülsüm Şentürk te konuk Kadın Meddah’a bir buket çiçek takdim etti.
 

Editör: Havva AKÇA