HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Takip Gazetesi olarak geçtiğimiz gün “BU BİR CİNAYETTİR” haberine konu olan bazı inşaat mühendislerinin sınırda malzeme kullanımıyla proje çizdikleri ve Bolu Belediyesi’nin yapı stoğunu güçlendirme çabalarını mahkemeye taşımasıyla ilgili Bolu İnşaat Mühendisleri Odası da sessizliğini bozdu. Meslektaşlarının yaptıklarını ve yaşananları hayretler içerisinde izlediklerini söyleyen Başkan Nazmi Uçar, “12 Kasım 1999 depremini yaşamış bir kent olarak yapı güvenliği biz Bolu’lu İnşaat Mühendisleri olarak her zaman birinci önceliğimiz olmuştur” dedi.

“ARTIK YETER”

ORTAOKULLAR ARASI AKIL VE ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI ORTAOKULLAR ARASI AKIL VE ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI

Bolu İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nazmi Uçar, yapı güvenliğinin öncelikleri olduğunu ifade ederek, “Yaklaşık 9 aydır T.C. Bolu Belediyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği olarak ortak bir çalışma yürüterek, Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesinde proje inceleme komisyonu kurulmuştur. Bu çerçevede oluşturulan proje denetim komisyonunun oluşum aşamasında temsilcilik binamızda geniş katılımlı toplantılar yapılmış; Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 ‘e ek olarak bazı ilave kıstaslar getirilmiştir. Haziran ayından beri bu süreci baltalamaya çalışan meslektaşlarımızı, alınan meclis kararına yapılan itirazları büyük bir sükûnet ve hayretler içerisinde izlemekteyiz. Geçtiğimiz 9 ay boyunca bütün enerjimizi deprem kuşağında bulunan Bolu’muzdaki yapı stokunun iyileştirilmesi ve daha iyisi için ne yapabiliriz için harcadık. Ama artık yeter! Alınan meclis kararları ve kurulan proje komisyonu bütün Bolulu yurttaşlarımızın menfaatine iken buna itiraz eden meslektaşlarımızı anlayamıyoruz. Projesinin komisyonda incelenmemesi için elinden geleni yapan meslektaşlarımızı anlayamıyoruz” dedi.

TOPLANTIYI SABOTE ETTİLER

Açıklamada, Bolu Belediyesi’nin toplantısının sabote edildiği belirtilerek, “Son yıllarda Bolu’da proje kalitesi düştü, düşük tonajlı projeler çiziliyor, İnşaat Mühendisleri Odası bu konuda hiçbir şey yapmıyor diyen, sonra da Bolu Valiliği, AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilen itiraz dilekçelerine imza atan meslektaşımızı anlayamıyoruz. Çizdikleri projeler, 12 Kasım 1999 depremini yaşamış, rüştünü ispat etmiş meslektaşlarımızın öngörülerini hiçe sayan meslektaşlarımızı anlayamıyoruz. Konu ile ilgili olarak Bolu Belediyesi’nin davetlisi olarak ilimize gelen bir betonarme hesap programı firmasının toplantısını sabote eden meslektaşlarımızı anlayamıyoruz. Kentimizde yaşanan 12 Kasım Depreminin anıları hala hafızalarımızda, Pazarcık ve Elbistan’da yaşananlar gözümüzün önünde iken hala limitlerde hesap yapan, proje üreten meslektaşlarımızı anlayamıyoruz. Biz anlayamadığımız için bu meslektaşlarımızı TMMOB Disiplin Kurulu’na anlaşılmaları için sevk ediyoruz. Bütün Bolulu yurttaşlarımız müsterih olsunlar; İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği olarak konunun takipçisi olacağız!” ifadeleri kullanıldı.