Tartışmalı söylemleriyle bilinen Halil Konakçı konuyla ilgili açıklamalarıyla bir kez daha gündeme geldi. "Bir haftadır gündem Peygamber'in kaç yaşında evlendiği, bana da soruyorlaR, hocam ne diyorsunuz..." diye söz başlayan Konakçı sert çıktı ve "Peygamber Efendimiz ile evlendiğinde Hz. Ayşe kaç yaşındaydı? Sana ne ulan kaç yaşındaydı? Ne açıklama yapacağım ya? İster 9 yaşında ister 19 yaşında evlensin benim için hiçbir mahsuru yok." dedi. Konakçı şeriatla ilgili konuştuğu videosunda da; “Hangi ideolojiye bağlı olursanız olun, kimin ilke ve inkilapları ile yaşarsanız yaşayın, isterseniz şeriatla düşmanı olun ‘Kahrolsun Şeriat’ diye naralar atın öldükten sonra şeriatla muamele göreceksiniz. Yeryüzünde, toprağın üstünde ne yaparsan yap, toprağın altında şeriatla yaşayacaksın, ister cennette ister cehennemde..." ifadelerini kullanmıştı. 

İLAHİYATÇILAR "ÇOCUK HAKLI" DEMİŞTİ!

Medyascope, Diamond Tema’nın sözlerini Türkiye’nin önde gelen ilahiyat profesörlerine sormuştu. Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Azimli, konuyla ilgili “Peygamber, Hz. Ayşe altı yaşında iken sözlendi. Dokuz yaşında da zifafa girdi. Bu net. Yani cinsel ilişki anlamında, buna ‘zifaf’ denir. Altı yaşında sözlendi, dokuz yaşında evlendi.” ifadelerini kullandı.

"İFTİRA ATMIYOR"

“Çocuk doğru söylüyor." diyen Azimli "Çocuk zaten bir şey de demiyor, iftira da atmıyor. Hadis kitaplarındaki, sistem tarihi bilgisini tekrar ediyor. İslam’ın en sahih kitabı Buhari’den konuşuyor. Bu işe devletin karışmaması lazım. Mahkeme bu işlere karar veremez. Mahkeme bu işin sonunda çelişkiye düşer. Ya bu hadisleri reddedecekler, ki reddedemezler. Diyanet açıklama bile yapmıyor şu anda. Diyanet’in görüşü de dokuz yaşında evlendiği şeklindedir.” açıklamasında bulundu. 

Bolu’da farklı suçlardan aranan 6 kişi yakalandı Bolu’da farklı suçlardan aranan 6 kişi yakalandı

"ARAP KÜLTÜRÜNÜN BİR SONUCU"

Görüşüne başvurulan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İşcan da “Benim kanaatim de hadisler özellikle İslam’ın Arap kültüründeki algılanış tarzıyla alakalı bir duruma işaret ederler. Yani bu bir din değil, Hz. Peygamber bir kültür içinde doğmuştur.” dedi İşcan ayrıca; “Tarihin hiçbir kesiminde Hz. Peygamber’in dokuz yaşında bir kız çocuğuyla evlenmesi tenkit edilmemiştir. Bu şunu gösteriyor, demek ki bu o gün olağan karşılanmıştır. Ama bu bir dinin değil, Arap kültürünün bir sonucu olarak görülmelidir.” ifadelerini kullandı. 

"BU KÜLTÜREL BİR OLGU"

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraş ise “Peygamber döneminde evlilik yaşı düşük ve bu kültürel olgu.” açıklamasında bulundu ve “Bugünden o dönemi yargılayamazsınız.” dedi ve Diamond Tema’nın “başka hiçbir dinde, şeriat dışında başka hiçbir yerde bunu göremezsiniz” demesinin ve ısrar etmesinin yanlış olduğunu dile getirdi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ