Cilt bakımı yaparak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Gün içerisinde cildiniz yorulur. Dış etkenlerden ve mevsim geçişlerinden çok fazla etkilenir. Cildinizi onarmak ve yenilemek için bakım yapmanız önerilir. Güzel ve kusursuz bir cilde sahip olabilmek için uygulamanız gereken bakım tüyolarını Posta.com.tr okurları için derledik.

 

CİLDİNİZİ TEMİZLEYEREK GÜNE BAŞLAYIN

Etkili bir cilt bakımının ilk kuralı cildi temizlemek. Her sabah uyandığınızda ve gece uykudan önce cildinizi temizleyin. Cilt temizliği yaparken mutlaka bir jel ya da köpük kullanın. Daha sonra gözeneklerinizi hem derinlemesine temizlemek hem de sıkılaştırmak için cildinize tonik uygulayın.

NEMLENDİRİCİ

Cilt her zaman neme ihtiyaç duyar. Nemini kaybeden cilt, dış etkenlere karşı güçsüz hale gelir. Erken yaşlarda kırışır. Kuruluk ve pul pul dökülme gibi sorunlar ortaya çıkar. Cilt kuruluğunu engellemek için her gün düzenli olarak nemlendirici uygulamanız önerilir. Kuru, yağlı ve hassas ciltlere özel ayrı ayrı nemlendiriciler bulunur. Cilt tipinize en uygun olan nemlendiriciyi kullanarak cildinizi onarabilirsiniz.

100 yaşına kadar yaşamak hayal değil! Ömrü en çok uzatan besin oymuş... 100 yaşına kadar yaşamak hayal değil! Ömrü en çok uzatan besin oymuş...

GÜNEŞ KORUYUCU KREM

Güneş ışınları cilde zarar verir. Cildin kurumasına, erken yaşlanmasına ve cilt yüzeyinde koyu lekelere sebep olur. Ayrıca güneş ışınları cilt kanserine sebep olabilir. Cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilmek için her mevsim güneş koruyucu krem kullanmanız önerilir. Dışarı çıkmadan 25-30 dakika önce güneş kremi sürerek cildinizi güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.

DOĞRU VE DENGELİ BESLENİN

Cilt sağlığınız beslenme düzeninizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı bir cilt için mutlaka dengeli beslenmeniz gerekir. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayan besinleri tüketerek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Elma ve kırmızı soğan cildi güzelleştiren kuversetin içerir. Bunlar dışında üzüm, kırmızı üzüm, yaban mersini, dut özellikle de karadut, kızılcık, ahududu, çilek, gibi antiokdisan deposu besinler de cilt sağlığını korur.