Bilim insanlarının yaptığı "akıllara durgunluk veren" keşifle, Şili açıklarındaki bir su altı dağında yaşayan 100'ü aşkın yeni canlı türü bulundu.

Şili'yle Paskalya Adası arasında uzanan 2 bin 900 kilometrelik Salas y Gómez Sırtı boyunca, deniz seviyesinin 3 bin 530 metre altına kadar ulaşılarak bu canlılar keşfedildi.

Schmidt Okyanus Enstitüsü'ne göre, derin deniz mercanları, cam süngerler, deniz kestaneleri, amfipodlar, bodur ıstakozlar ve muhtemelen daha önce hiç görülmemiş diğer türler bulundu.

Uzman Dr. Javier Sellanes, "Bu keşif gezisinde umutlarımızın çok ötesine geçtik. Bu uzak ve az keşfedilmiş bölgelerde her zaman yeni türler bulmayı beklersiniz ancak özellikle süngerler gibi bazı gruplarda bulduğumuz miktar akıllara durgunluk veriyor" dedi.

Maç sonunda kaptan herkesi topladı Maç sonunda kaptan herkesi topladı

Independent Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre; ekip, deniz yaşamını keşfetmek ve 52 bin 777 kilometrekarelik deniz tabanıyla dağların haritasını çıkarmak üzere uzaktan kumandalı bir su altı robotu kullandı.

Schmidt Okyanus Enstitüsü Yönetici Direktörü Dr. Jyotika Virmani, "Türlerin tam olarak tanımlanması uzun yıllar sürebilir. Dr. Sellanas'la ekibi, bu etkileyici güzellikteki ve pek bilinmeyen biyoçeşitliliğin yoğun olduğu noktalardan inanılmaz sayıda örnek topladı" dedi.

Bu bölge kobalt gibi doğal mineraller açısından zengin ve şirketler bu kaynaklar için sıradağlarda madencilik yapmak istiyor. Ancak daha önce yapılan testler bu endüstriyel madenciliğin deniz yaşamını yok edeceğini göstermişti.

Bu gelişme, farklı bilim insanlarının Amazon'da daha önce belgelenmemiş, 7,5 metreye kadar büyüyebilen ve yaklaşık 500 kilogram ağırlığa ulaşabilen dev bir anakonda türü keşfetmelerinin ardından geldi.

Editör: Berfin MUTLU