HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu’da, Organize Sanayi Bölgesi’nde uzun zamandır faaliyet yürüten ve 800’den fazla işçisi bulunan Gezer Fabrikası’ndaki işçiler sendikalaşma çalışması başlattı. TÜRK-İŞ Federasyonu’na bağlı Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) çatısı altında örgütlenmek isteyen işçilerin çalışmaları fabrika yönetimi tarafından öğrenildi. Yönetim, sendikalaşma faaliyeti yürüttüğünü tespit ettiği yada girişimde bulunduğunu düşündüğü yaklaşık 25 işçiyi tazminatsız işten çıkardı.

EV VE ODUNLUK ALEV ALEV YANDI EV VE ODUNLUK ALEV ALEV YANDI

İşçilerin tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığını öğrenen TEKSİF Sendikası ve işçiler dondurucu soğuğa rağmen fabrika önünde eylem başlattı. İşçiler ve sendika yetkilileri diğer işçilere çağrıda bulunarak eylemlerine destek istedi.

Sendikalaşmalarını engellemek için fabrika yönetiminin kendilerine haksız nedenlerle mobbing uygulayıp ardından işten tazminatsız olarak çıkarıldıklarını belirten işçiler, “Senelerdir bu fabrikada çalışıyoruz. Kullanmadığımız kelimeleri ve yapmadığımız işleri yapmış gibi göstererek tazminatsız olarak işten atıldık. İftira atıp mobbing uyguladılar. Sendika üyesi olmak istememiz bunlara neden oldu” ifadelerini kullandı.