Son zamanlarda ağır seyreden grip vakaları ile sağlık kuruluşlarında yaşanan yoğunluk yarı yıl tatilinin girmesiyle hafiflese de okulların tekrar açılmasıyla salgının artmasından endişe ediliyor.

Yaklaşık 3 yıl süren Pandemi sonrası maske takma kuralının ortadan kalkmasıyla beraber özellikle okulların açık olduğu dönemlerde grip vakalarının görülme sıklığı arttı.

İnfluenza salgınından söz eden uzmanlar özellikle bağışıklığı kuvvetlendirici besinler tüketilmesine öneriyorlar.

Özel Çağsu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Sevim Karaçay sık olarak karşılaşılan hastalıkların başında olan İnfluenza ile ilgili  önemli açıklamalarda bulundu.

Karaçay yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Vücutta bir gram ödem bırakmıyor! Toksinleri 72 saatte atıyor Vücutta bir gram ödem bırakmıyor! Toksinleri 72 saatte atıyor

İnfluenza; Halk arasında grip olarak tanımlanan hastalık tablosuna yol açar. Daha çok solunum sistemini etkiler. Tüm dünyada oldukça sık görülmektedir. Özellikle mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yerini aniden düşen hava sıcaklıklarına bırakmasının  ardından İnfluenza ve nezle vakalarında artış gözlemlenmektedir.

İnfluenza, 3 farklı tipte influenza virüsünün neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonudur. Halk arasında grip olarak da bilinen bu hastalık tablosu, çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde, çocuklarda ve yaşlılarda ani gelişen yüksek ateşle birlikte ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi güçlü olan birçok insanda tamamen semptomsuz veya hafif semptomlarla izleyen bu enfeksiyon, riskli grupta yer alan kişilerde yaşamı tehdit edici boyutta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hastalık durumunda ortaya çıkan belirti ve bulguları erken dönemde fark edebilmek oldukça önemlidir Ateş, öksürük, yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk, terleme, üşüme, kas ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı, geniz akıntısı ve nefes darlığı şeklinde belirtileri vardır.

Bulaşım şekli; Hava , temas , damlacık yolu ile olabilir. Virüsün bulaşıcılığı oldukça yüksektir ve salgınlara yol açabilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde çocuk , yaşlılar ve gebelerde ağır seyirli olabilir.

Bu nedenle Hasta bireylerin izole edilmesi ,maske kullanımı, mesafeye uyulması, aşılama ve sık sık ellerini yıkaması  hastalığın yayılmasının hızının kesilmesinde önemli tedbirlerdir.

influenza-nedir Peki grip ve soğuk algınlığının ayrımını nasıl yapabiliriz.

Nezle ve İnfluenza arasında ki farkları şöyle anlayabiliriz.

Soğuk algınlığı aynı anda birden fazla virüsün etken olduğu kompleks bir hastalık tablosudur. Üst solunum yollarını etkileyen bu viral enfeksiyon durumu genellikle grip ile benzer şikayetlere yol açabilir ancak görece daha hafif seyreden bir hastalıktır.

İnfluanza da yüksek seyreden ateşe dikkat!

Grip durumunda ilk belirtilerden biri yüksek ateş şikayetidir ancak soğuk algınlığında yüksek ateş, genel vücut ağrısı, yorgunluk ve öksürük gibi pek çok şikayet daha nadiren görülür. Soğuk algınlığı varlığında sıklıkla burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi hafif belirtiler meydana gelir.

Hastalığın bulaş hızını azaltmak için grip durumunda istirahat ve doktora başvurup gherekli tedavilerin alınması oldukça önemlidir.