Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den beri süren yoğun saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bini geçti. İsrail'in saldırıları devam ederken, Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin devletini resmen tanıma kararı aldı.

ULUSLARARASI TOPLUMUN TEPKİSİ NE OLDU?

İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarına karşı dünya genelinde sesler yükseliyor. Uluslararası arenada düzenlenen protestolar ve devletlerin Filistin'i tanıma kararı alması, tepkilerin boyutunu gözler önüne seriyor. Son olarak Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin devletini resmen tanıyacaklarını duyurdu.

NORVEÇ'TEN "İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM" MESAJI

İsmail Akgül Dörtdivanlılar’ı dinledi! ŞİMDİ DE YAĞBAŞLAR DERESİ GÜNDEM İsmail Akgül Dörtdivanlılar’ı dinledi! ŞİMDİ DE YAĞBAŞLAR DERESİ GÜNDEM

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere, Filistin'i tanıyacaklarını açıkladı. Stoere, "İsrail-Filistin sorunundaki tek çözümü canlı tutmalıyız. Bu da yan yana, barış ve güven içinde iki devletli çözümdür" dedi. Stoere, Filistin'i tanıma kararlarının ardındaki bir diğer etkenin, "acımasız savaş sırasında zeminini kaybeden ılımlı güçlere destek vermek" olduğunu belirtti.

İRLANDA'DAN BEKLENEN AÇIKLAMA

İrlanda, İspanya, Malta ve Slovenya daha önce "doğru koşullar" oluştuğunda Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını ortak bir açıklamayla duyurmuştu. İrlanda Başbakanı Simon Harris'in Filistin'i tanıyacaklarını açıklaması bekleniyor. İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Micheal Martin de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ülkesinin mayıs ayı sonuna kadar Filistin devletini tanıyacağından emin olduğunu ifade etmişti.

İSPANYA'NIN KARAR TARİHİ BELLİ OLDU

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İspanyol Parlamentosu'nda milletvekillerine hitap ederek, İspanya'nın 28 Mayıs'ta Filistin Devleti'ni tanıyacağını açıkladı. Sanchez, "Filistin'i birçok nedenden ötürü tanıyacağız. Bu durumu 'barış, adalet ve tutarlılık' kelimeleriyle özetleyebiliriz. İki devletli çözüme saygı gösterildiğinden ve karşılıklı güvenlik garantileri olduğundan emin olmalıyız. İki tarafın barış için müzakere etmesi şart" dedi. haber merkezi

Editör: Berfin MUTLU