Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, pandemi sürecinde alınan tedbirlerin ardından artık toplu aşılamanın gerekli olmadığını belirtti.

"Toplu aşılama söz konusu değil"

Bakan Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Eris varyantı niçin toplumsal gündem olacak önemde değil? Aşı programı neden geçmişte kaldı?" sorularına yanıt verdi. Ayrıca bazı kesimlerin bilimsel amaçlarla olmayan görüşler ve beyanlarda bulunduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanı, salgın boyunca alınan tedbirlerin bilimsel temele dayandığını vurgulayarak, "Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü?" dedi.

COVID-19 salgını başladığında hızla aşılama kampanyası başlattıklarını hatırlatan Bakan Koca, sağlık çalışanlarının aşılandıktan sonra ölüm vakalarının azaldığını belirtti. Aşıların virüsün yayılmasını ve etkisini azalttığını söyledi.

Ancak Bakan Koca, son dönemde toplu aşılama propagandasının yapıldığını ve bu tür bir ihtiyacın olmadığını vurgulayarak, "COVID-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil." dedi.

"Sağlık konusunda bağımsız bir ülkeyiz"

Beyin sisi belirtilerini nasıl anlarsınız? Beyin sisi belirtilerini nasıl anlarsınız?

Türkiye'nin sağlık konusunda bağımsız bir ülke olduğunu ifade eden Bakan Koca, Covid-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren bilimsel bir durum olmadığını söyledi.

Ayrıca Bakan Koca, sağlık hizmeti sunumunda basamaklandırma sisteminin düşünüldüğünü açıkladı. Bu sistemin, vatandaşların daha etkili bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşmalarını sağlayacağını belirtti.

Son olarak, vatandaşların hangi branşta sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğunu bilme konusunda bir zaruretin olmadığını söyleyen Bakan Koca, aile hekimlerinin bu konuda önemli bir rol oynadığını ifade etti. Koca, aile hekimlerinin vatandaşları doğru branşlara yönlendireceğini ve sağlık sistemini daha etkin bir şekilde kullanmalarını sağlayacak çalışmaların yapıldığını belirtti.