Videoizlemek

ÖZEL HABER: Berfin MUTLU

Bolu İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol Bolu’da Eris Varyantının durumuyla ilgili açıklamada bulunarak iki grubu özellikle uyardı.

İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol Eris Varyantı’nın Bolu’daki durumuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü olarak sıkça soru aldıklarını belirterek;

“Eris varyantıyla ilgili tabii çok da soru soruluyor. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın da yakın zamanda bununla ilgili açıklamaları oldu.

Eris varyantı, aslında yaşamış olduğumuz Covid-19 pandemisinin sonucunda covidin mutasyona uğradığı bir mutasyon çeşidi. Daha önce omicronla aslında o koşturmacayı bir noktada tamamlamıştık. Covidin omicron varyantı yüksek fakat eski gücü oldukça zayıflamıştı” dedi.

“ERİS VARYANTI GRİBAL ENFEKSİYON OLUŞTURMAKTAN ÖTEYE GİTMEYECEK DURUMDA”

Gribal enfeksiyonlar nedeniyle hastanelere hastaların geldiğini ancak Bolu’da Eris Varyantı ile ilgili bulgulara çok az rastladıklarını belirten Muhammed Emin Demirkol, Eris varyantının gücünün zayıfladığını ve bu sebeple hastaneye yatan kişi sayısının az olduğunu vurgulayarak; “Eris varyantı aslında hem Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi omicronun aslında bir nevi devamı yine bulaştırıcılığı var.

Fakat eski gücü oldukça zayıflamış ve gribal enfeksiyonları oluşturacak ve ondan öteye gitmeyecek hale gelmiş durumda. Tüm Türkiye'de de bu noktada sayı da oldukça düşük. Hastaneye bu sebeple yatanların da sayısı çok az” ifadelerini kullandı.

YAŞLILAR VE KRONİK HASTALARI ÖZELLİKLE UYARDI

Eris Varyantıyla ilgili özellikle yaşlıları ve kronik hastaların önlem almaları konusunda dikkat çeken Demirkol;

“Bu noktada tabii ki iki tane grubu dikkate almamız ve onlarla ilgili önlemleri hatırlatmamız lazım. Biri yaşlılarımız biri kronik hastalarımız. Bu dönemlerde zaten rutinde grip sezonunda bu aylarda yine kendilerinin hem yaşlılarının hem kronik hastalarımızın bu noktada maske konusunda uyarıyorduk ve dikkatlerini çekiyorduk.

Özellikle toplu ortamlarda yaşlılarımızı ve kronik hastalarımızın bu da bu dönemlerde zaten dikkat etmesi gerekiyordu.

Eris varyantı da omicrondan belki daha hafif. Bulaştırıcılığı olan ama etkisi zayıf olmakla beraber bir gribal enfeksiyon etkisi oluşturduğu için bu noktada yine yaşlılarımızı ve kronik hastalarımızı uyarıyoruz” şeklinde konuştu.

“TEDİRGİN OLUNACAK BİR DURUM YOK”

Demirkol, vatandaşların Eris varyantından korunmak için almaları gereken önlemlere değindi. Demirkol, ifadelerine şu şekilde yer verdi; “Tedirgin olacak, bu durum için endişelenecek bir ortam mevzubahis değil.

Uyumadan önce tüketmek gerekiyor Uyumadan önce tüketmek gerekiyor

Bununla birlikte bu aylarda grip aşıları tabii ki kronik hastalarımız için ve sağlık çalışanlarımız için gelmiş durumda. Bu da yine toplum sağlığı merkezlerimizde ve aile hekimliklerimizde yapılıyor. Bu noktada grip aşılarını tavsiye ediyoruz.

Onun dışında herhangi bir aşı çalışması şu anda söz konusu değil. Sayın Bakanımızın da bahsettiği gibi bu noktada yine bu gruplarımızı yaşlı ve kronik hasta olan gruplarımızı uyarıyoruz. Maske takın diyoruz, toplulukta bulunurken mutlaka maskeniz takılı olsun diyoruz. Ve grip aşılarınızı yaptırın diyoruz.

Onun dışında grip haline enfeksiyonlar dışında yetişilecek bir durumun olmadığı bir kez daha ifade etmek isterim.”