Alınan bilgilere göre Bolu’nun bir ilçesinde akşam saatlerinde ormanlık alanda aracıyla gezintiye çıkan bir vatandaş, yol kenarındaki otların arasında hareketlilik olduğunu fark ederek aracını durdurdu.

Cep telefonunun ışığını açarak hareketliliğe yaklaşan vatandaş, öylece durarak kendisine bakan canlıyla karşılaştı. Karşılaştığı canlı, nesli tükenmekte olan, halk dilinde bilinen ismiyle Arap Tavşanı idi.

Edinilen bilgilere göre ışığı görünce olduğu yerde öylece kalan Arap tavşanını inceleyen vatandaş, cep telefonuyla o anları kaydetti. Ardından biraz uzaklaştığı tavşan aniden hareketlenerek ormanın derinliklerine kaçtı.

Ender rastlanan tavşan türüyle karşılaşan vatandaş, ‘’Oldukça yaklaşmıştım. Hiç ürkmedi. Usulca telefonuma davrandım. Fotoğraflarını çektim. O kadar uysaldı ki istesem elime alabilirdim ama almadım. Başta ne olduğunu anlayamadım. İrice bir faredir diye düşünmüştüm. Biraz inceleyince tavşana benzettim. Olaydan sonra araştırdığımda nadir rastlanan bir canlı olduğunu keşfettim’’ dedi.

DÜNYADA KIRMIZI LİSTEDE

Biyolojik araştırmalardan derlenen bilgilere göre bilimsel adı ‘’Allactaga Williamsi’’ olan tavşan türü, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alıyor.

Yeni personele hizmet içi eğitim Yeni personele hizmet içi eğitim

İlginç görüntüsüyle görenleri kendisine hayran bırakan Arap tavşanının gövdesi fareye, kulakları tavşana, ayakları ise kanguruya benziyor. Tavşan türünün gelişmiş zıplama yeteneği ve boyutundan ötürü görüntülenmesi de oldukça zorlaşıyor. Biyologlar, tavşanın 3 buçuk metreye kadar zıplayabildiğini açıklıyor.

Dünyadaki Arap tavşanı nüfusunun büyük bir kısmının Türkiye’de bulunduğu ve tavşanın ömrü boyunca su içmeden yaşayabildiği düşünülüyor. Arap tavşanlarının yanlış tarımsal faaliyetler sebebiyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Gerede Medya Takip