Mevduat açısından dünyanın en büyük bankası olan Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), bu hafta ABD Hazinesi işlemlerini kesintiye uğratan ve firmayı ödemeleri tamamlamak için bir USB bellek kullanmaya zorlayan bir siber saldırıya maruz kaldı. ICBC Perşembe günü, ABD finansal hizmetler biriminin birçok sistemin bozulmasına neden olan bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını açıkladı.

Medyada çıkan haberlere göre borç veren, sonuç olarak etkilenen taraflara anlaşma ayrıntılarını içeren bir USB bellek içeren bir elçi göndermek zorunda kaldı. Banka, Çarşamba günü gerçekleştirilen ABD Hazine işlemlerinin "başarılı bir şekilde onaylandığını" söyledi . Ancak çok sayıda raporda kesinti yaşandığı belirtilirken, piyasa katılımcıları likiditenin etkilendiğini belirtti.

TÜM BANKALARI İLGİLENDİRİYOR

İsveçli siber güvenlik firması Truesec'in kurucusu Marcus Murray, "Bu, dünya çapındaki büyük bankalar için gerçek bir şok. ICBC hack'i, dünya çapındaki büyük bankaların bugünden itibaren savunmalarını geliştirmek için yarışmalarına neden olacak." dedi. ABD'li düzenleyici kurumlara sunduğu en son yıllık dosyaya göre birimin 2022 sonunda 23,5 milyar dolarlık varlığı vardı.

SALDIRIYI KİM YAPTI

Bakan Yerlikaya'dan İBB adaylığı iddiasına yanıt Bakan Yerlikaya'dan İBB adaylığı iddiasına yanıt

Şimdiye kadar hiç kimse ICBC saldırısının sorumluluğunu üstlenmedi ve Çinli kredi kuruluşu olayın arkasında kimin olabileceğini söylemedi. Analitik firması Chainaliz'e göre, bu yılki fidye yazılımı saldırıları için yapılan ödemeler, geçen yıla göre yüzde 50 artış göstererek Eylül ayı sonu itibarıyla 500 milyon dolara ulaştı.