DURAK’IN LİSTESİNDE DİKKAT ÇEKEN İKİ İSİM… DURAK’IN LİSTESİNDE DİKKAT ÇEKEN İKİ İSİM…

ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçim süreci yaklaşırken Colorado eyaletinin en yüksek mahkemesinden gelen karar kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

PUSULADA ADI YER ALMAYACAK

Tamamı Demokrat eğilimli yargıçlardan oluşan Colorado Yüksek Mahkemesi, 3'e karşı 4 "evet" oyuyla, Trump'ın gelecek yıl yapılacak başkanlık seçim yarışında Colorado eyaletindeki oy pusulalarında yer alamayacağına hükmetti.

Karara göre, 5 Mart 2024'te Colorado'da yapılacak ve Cumhuriyetçi aday adaylarının yarışacağı ön seçimlerde Trump'ın adı oy pusulalarında olamayacak.

Mahkeme, 6 Ocak 2021 günü yapılan Kongre baskınında Trump'ın eylemlerinin "başkaldırı ve isyan" suçlarına karşılık geldiğini ve bu suçların Anayasanın 14. maddesinin 3. fıkrasında tanımlanan "federal bir göreve gelemeyeceği" şeklindeki duruma uyduğuna hükmetti.

ABD tarihinde ilk kez Anayasanın söz konusu "başkaldırı ve isyan" maddesi, bir başkan aday adayının yarışa giremeyeceğine ilişkin bir gerekçe olarak kullanıldı.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NE OLACAK?
Karar, Trump tarafından ABD Anayasa Mahkemesi’ne taşınacak. ABD AYM’si karar verene kadar Colorado kararı uygulanmayacak.

TRUMP'TAN İLK TEPKİ

Söz konusu kararın ardından Donald Trump, "ABD Anayasa Mahkemesi’ne güvenim tam. Joe Biden, demokrasi için bir tehdit. Yargı güçlerini seçimlere müdahale için silah olarak kullanıyorlar çünkü anketlerde onları çok fena yeniyoruz." açıklamasında bulundu.

Editör: Berfin MUTLU