Özgür Özel, partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

– Eğitimle ilgili 4 sendikanın başkanları ile konuştum. Farklı düşünüyor olabiliriz ama öğretmenlerin özlük hakları için mücadele eden sendika başkanları şahsında tüm öğretmenlerimizin öğretmenleri kutladım. 100 öğretmenden 23’ü ek işte çalışmak zorunda. Bir meslek kanunu çıktı ama beklentileri karşılamadı. Öğretmenlik meslek kanunun düzenlenmesini, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasının sonlandırılmasını, öğretmenlerin tamamının kadrolu hale getirilmesini savunuyoruz. Bunu yapmazlarsa iktidara gelip biz yapacağız.

– (Tahir Elçi cinayetinin yıl dönümü) Hukuk tesis edilene kadar takipçisi olacağız. Tahir Elçi’nin de diğer faili meçhul cinayetlerin failleri yakalanana kadar takipçisi olacağız.

– İstanbul’da Büyükdere Atatürk Fidanlığı’nı açtık, beton açmadık, Atatürk’ün emaneti olan bir yeri açtık. Oraya emek veren, direnen belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize, Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ediyoruz.

– Ekokırımın iç hukukumuzda suç olarak tanımlanması için CHP grubundan söz veriyoruz. Akbelen’de ilgili gölge bakanımız gerekli çalışmalar yapıyor. Akbelen’de yaşananlara dikkatimizi vermeye kararlıyız. Akbelen’den elimizi çekmeyeceğiz.

– İBB gibi CHP’li belediye başkanları sosyal belediyeciliğin kitabını yazmaya devam ediyor. Ben dahil bilmediklerim olduğunu öğrendim. ABB’nin çocuklar üşümesin diye kampanyası var. 500 liralık doğal gazı bedava kullanıyorlar. Doğalgazı olmayanlara kömür veriliyor. Emeklilere bir kereye mahsus 5 bin lira verdiler. Mansur Yavaş ve ekibi 4 aydır 20 bin emekliye 1200 lira veriyor. Tayyip Bey’in bir kere verdiğini Mansur Bey 3 kere verecek.

İLHAN DURAK’TAN TARAFTARLARA 10 OTOBÜS SÖZÜ! İLHAN DURAK’TAN TARAFTARLARA 10 OTOBÜS SÖZÜ!

– CHP’li belediyeler sosyal yardım noktasında birbiri ile yarışıyorlar. Eğer CHP’li belediyeyi seçerseniz, 2 yılda 1 kurbanlık koç kadar etten, ödeyemediğiniz sınav parasını ödeyen, sıcacık, sosyal belediyecilik yapan başkanınız olacak.

– Bu belediyeleri sadece CHP oyları ile kazanmadık. Genel olarak dürüstler yönetsin, iyiler yönetsin, Ankara’yı parsel parsel satanlar, İstanbul’da Katarlılara kupon arsa satanlar değil dürüst, iyi insanlar yönetsin diye destek aldık. Bu belediyeleri İstanbul’da İstanbul ittifakıyla, genel olarak güzel, iyi, dürüst insanlar yönetsin diye destek aldık. Bundan sonraki süreçlerde de siyasi partilerle işbirliğini konuşmaya ve daha fazla belediyeyi kazanmak için yapacağımız işbirliğine bütün partileri davet ediyoruz.

– 120 Sosyalist Enternasyonal’e mektup yazdım. Solculara, sosyalistlere, sosyal demokratlara akan kana susmak, soykırıma varacak suçlarda sessiz kalmamak yakışır dedim.

– Gazze’ye gitmek için gerekli temasları yapıyorum. Ama esas görev Erdoğan’ın. Tüm siyasi partilerin genel başkanlarını almalı. Sınır kapısından geçmemiz, tüm parti liderleri ile kol kola o duruşu göstermemiz lazım. Erdoğan, tek başına orada bir şey yapmak yerine, tüm siyasi parti liderlerinin gücünü ve iradesini ortaya koymaya davet ediyorum.

– (Yargı krizi) Devlette kriz çıkardı, anayasa değişikliğine zemin arıyor. Sivil, demokratik, kadını, engellileri, gençleri gören gerçek bir sivil anayasa için, AYM’yi güçlendiren, eşitlik temelinde kimse dışlanmadan oturur konuşuruz. Ama AKP ve MHP mutfaklarında pişirdikleri yemeği burnumuza dayarlarsa orada yokuz. Anayasaya karşı darbe girişiminde bu salonda kapalı oturum gerçekleştirdik. Adalet oturumunu 30 Kasım’da, 21.gününde, CHP anayasaya sahip çıkma oturumunu sonlandıracak.

– “2024 enflasyon tahmini yüzde 36, herkes hesabını bunun üzerinden yapsın” diyorsun. Şimdi yeniden değerleme oranı çıktı, yüzde 58.5. Erdoğan’ın bunu yüzde 50 artırma ya da azaltma yetkisi var. Azaltırsa enflasyon ile uyumludur. 58.5 olursa enflasyon hedefinin üzerinde olur. Bu indirimi yapmak enflasyon hedefinin gereğidir. Erdoğan, “2500’lük kirayı 7500 yapıyorlar. Sende vicdan var mı? Kanun var” diye bağırıp çağırıyor. Erdoğan’a soruyorum; Vakıflar Genel Müdürlüğü Hatay’daki konutlar, 2000 liradan 1 Ocak itibariyle 18 bin liraya çıkararak 9 kat zam yapıyor. Sende vicdan var mı?

– “Bu dönemde Türkiye’de herkes eşittir, ama Kürtler daha az eşittir” dedim. Devlet Bey de bu ifadeyi eleştirmiş. Manisa’da hemşerilerimiz oy verip MHP’li belediye başkanı seçebiliyor, görevini yapıyor. Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de Kürtler belediye başkanı seçiyor, ama siz kayyum atıyorsunuz. Bu uygulama yüzünden Kürtler daha az eşittir. Camiler ibadethane kabul ediliyor, Cemevleri ibadethane kabul edilmiyor. Aleviler bu memlekette daha az eşittir. Ülkü Ocakları, Osmanlı Ocakları Taksim’e çıkar. 1 Mayıs’ta işçiler, 8 Mart’ta kadınlar Taksim’e çıkamaz. Bu ülkede iktidar yanlıları eşittir, muhalifler daha az eşittir.

– Bahçeli bana soysuz demeye kalkıyor. Özgür Özel’in soyunu sopunu arıyorlarsa, pek çok akraban burada, soyumuz Selanik’tedir. Bu sözü Devlet Bey’e yakıştıramam. Tayyip Bey Devlet Bey’e zürriyetsiz demişti çocuğu olmadığı için. Bu lafı Devlet Bey bana etmedi kabul ediyorum. Metin yazarını da Devlet Bey’in vicdanına ve ahlakına havale ediyorum.

– Duygusal kopuş var buna engel olmak lazım. Son iki haftada partimize 7 binin üzerinde katılım var. Üye kampanyası başlatıyoruz.

Editör: Berfin MUTLU