HABER: FARUK ÇİDEM

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanı Ersan Türkoğlu, katıldığı “SEÇİM 2023” programında gazeteciler Faruk Çidem ve Oğuzhan Eke’nin sorularını yanıtladı.

“İHRAÇ GEREĞİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Partisinin aday listesinin belirlenmesinin ardından kamuoyunda bazı partililerin oy vermeyeceklerinin iddia edilmesine yönelik Başkan Türkoğlu, “Her aday adayına yakın olan ve onunla daha iyi sonuç alınacağına inanan kişiler vardır. Bu da gayet normal. Ama ben hiçbir CHP’linin şahsi olarak bir arkadaşımıza angaje olup sandığa gitmeyeceğini yada farklı bir partiye oy vereceği kanaatinde değilim. Çünkü 14 Mayıs’ta yapılacak seçimin ülke ve rejim adına çok önemli olduğunu CHP rozeti takan yurttaşımız bilir. CHP’li dostlarımızın bu kadar önemli bir durum söz konusuyken sandığa gitmeyeceği veya başka partiye o vereceğini düşünmüyorum. Bu bizim parti kültürümüzle bağdaşmaz. Eğer bir yurttaşımız böyle bir öngörüyle CHP’ye üye oluyorsa, bu öngörüyle hareket ediyorsa, o aday varsa ben partide olurum diyorsa ben onun Cumhuriyet Halk Partililiğini sorgulamak durumundayım. Çünkü bizim tüzüğümüzün en önemli gerekçesi seçim sürecinde farklı bir partinin adayını desteklemek direk ihraç gereğidir. Bu ahlaki olarak da bu rozeti takıyorsanız parti sorumluluğunuz. Bu listeler Genel Başkan’ın kendi kurullarıyla birlikte oluşturduğu bir liste. Başarılı olursa parti kamuoyunda ödüllendirilir ama başarısız olursa da CHP’nin kendi iç dengeleri buna vesile olan yönetimleri gerekli şekilde cezalandırır. Ben CHP’ye üye olan arkadaşlarımızın hem oy vereceğini hem de katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

“DOĞRU VE ŞIK OLMAMIŞ”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın CHP’ye oy vermeyecekleri MHP’nin adayına oy vermeleri yönünde çağrısını değerlendiren Türkoğlu, “Bizim öncelikli hedefimiz kendimize oy almak. Ama başkanın siyasi olarak her kesimi tanıma ve diyalog kurma gibi bir durumu söz konusu. Onlara yönelik yaptığı bir çağrı. Seçmen olarak çok dar bir profile yapılmış bir çağrı. Biz AK Parti’nin oy kaybedeceğini biliyoruz. Ne kadarı hangi partiye gider onu bilemiyoruz. Başkanın çağrısı CHP’yi etkileyecek bir çağrı değil. Bir siyasi partinin adayının isminin verilmesi bana göre çok doğru ve şık olmamış” diye konuştu.

“AK PARTİ’NİN İNCE’YE DESTEĞİ VAR”

Memleket Partisi’nin alabileceği oy oranıyla ilgili konuşan ve AK Parti’nin desteklediğini belirten Türkoğlu, “CHP’ye üye olan yada oy vermiş kitlenin Memleket Partisi’ne yığınla oy vereceği kanaatinde değilim. Yüde 0,01 bile değildir benim nazarımda. Bazı anketlerde özellikle bana göre oy oranı olduğundan fazla gösteriliyor. Böyle bir algı yaratılıyor. Bunun sebebi de sanki bu partinin meclise girebileceği yada cumhurbaşkanlığı adaylığında iddialı olacağı gibi bir kamuoyu oluşturuluyor. Sebebi Millet İttifakı adayının önünü kesmek ve yıpratmak politikası. Ben İnce’nin 100 bin imzayı bile çok geç topladığı kanaatindeyim. Muharrem İnce’nin gücü olsaydı imzayı yarım günde bitirmeyi tercih ederdi. Çünkü kendisi güç gösterisini sever. AK Parti’nin bana göre Muharrem İnce’ye bu konuda net bir desteği var. 100 bin imzanın toplanması ve anketlerde oy oranının yüksek çıkarılmasına yönelik. Bolu’dan yüzde 1,5-2 alıyorsa şükretsin” ifadelerini kullandı.