Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybetmesi sonrasında, CHP genel başkanlık tartışması başladı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Bolu’da Ankara’ya yürümesine neden olan konuyla ilgili, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı bırakması isteniyor. ASAL Araştırma şirketi de yaşanan sürece ilişkin yeni bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da yer aldı.

14-25 Temmuz 2023 tarihleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak'ta 18 yaş ve üzeri 2 bin 520 kişiyle yapılan ankette vatandaşlara, "Şayet Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlıktan ayrılır/ istifa ederse kimi CHP Genel Başkanı olarak görmek isterseniz?" sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 31.6'sı bu soruya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yanıtını verdi. Bunu yüzde 15.5 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş cevabını verenler takip etti. CHP Grup Başkanı Özgür Özel yanıtı ise yüzde 8.4 ile üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 5.1'lik bir kesim ise bu soruya CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül cevabını verdi.

İşte anketten çıkan sonuç;

-          Ekrem İmamoğlu: 31.6

-          Mansur Yavaş: 15.5

-          Özgür Özel: 8.4

-          Mustafa Sarıgül: 5.1

-          Gürsel Tekin: 3.5

-          Muharrem İnce: 2.6

-          Canan Kaftancıoğlu: 2.1

-          Tanju Özcan: 0.9

YARKADAŞ, ÖZCAN’IN HANGİ PARTİDEN ADAY OLACAĞINI AÇIKLADI YARKADAŞ, ÖZCAN’IN HANGİ PARTİDEN ADAY OLACAĞINI AÇIKLADI

-          Diğer: 5.2

-          Cevap Yok: 4.8

-          Fikrim Yok: 20.3