AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner, gazeteciler Faruk Çidem ve Oğuzhan Eke’nin sunduğu “Seçim 2023” programına katıldı. Yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yönelik açıklamalarda bulunan Güner, programın yerel gündem bölümünde çarpıcı bir açıklama yaptı. Güner, Bolu’nun çözülemeyen sorunu haline gelen yaylalarla ilgili olarak sorumlunun Belediye Başkanı Tanju Özcan olduğunu ifade etti.

“YASAL STATÜ OLMALI”

Güner, Tanju Özcan ve 126 milletvekilinin yürütmeyi durdurma kararı aldırdıklarını belirterek, “Bolu’nun gündeminden yayla sorununun çıkması için yasal bir statüsü olmalı. Bu süreç suistimal edildi mi? Edildi. Ben il başkanı olduktan birkaç ay sonra insanların yaylalarına gittiği döneme denk geldi. Muhtar arkadaşlarımız bana ziyarete geldiklerinde bu konuyu açtılar. Konuyu biliyordum ama araştırırken karşıma bir şey çıktı. Milletvekillerimizle oturduk. Bu konuyla alakalı meselenin ne olduğunu sordum. Biz bunu yasal statüye nasıl kazandırabiliriz dedim. Bana, “Önümüzdeki en büyük engel Anayasa Mahkemesi kararı var. Bu karar 2013 yılında karar altına alınmış. Bizim yaylalarımız Türkiye’deki diğer yaylalardan biraz daha farklı. Özellikle Karadeniz’in belli bölgelerinde büyük oranda meraya dönüşmüş” dediler. 2013 yılında CHP milletvekili olan şuan ki belediye başkanı Tanju Özcan’ın da aralarında bulunduğu 126 CHP’li milletvekilinin Anayasa Mahkemesi’ne götürdükleri bir konu. O dönemde milletvekillerimizin de takip ettiği yaylaların yasal statüye kavuşturulması için Torba Yasa teklifi hazırlanmış. Bizim yayla sorunumuz ortadan kalkarak yasal statüye kavuşacakken Tanju Özcan’ın da imzasıyla yürütmeyi durdurma kararı alınmış” dedi.

“PLANSIZ ALAN TALAN OLUR”

Suat Güner, “Yaylalarımızın bazıları mera alanları üzerinde. Bazıları orman arazisi, bazıları da hazine arazisi üzerinde. Orman arazisi üzerinde olanlar bir yasal statüye kavuşturulabiliyor. Ormanda kiralama hakkı var. Ama bazı evlerin yarısı orman diğer tarafı mera üzerinde. Ne ormandan kiralayabiliyor ne de meradan vazgeçebiliyor. Bunun yasal statüye kavuşması için ciddi anlamda bir çalışma yapılmış ama TBMM’de bu konular manipüle edilmiş. Gerekçeleri de yaylalar imara açılacak. Yaylalar imara açılmaz. Köylüler buna izin vermez. Yaylalarda köyün en yaşlıları sınırları belirler. Kimse o sınırın dışına ev yapmaz. Bazı suiistimaller yapıldı biliyorum. Tamamen vatandaşın iradesine bırakalım da demiyorum. O gün planlansaydı, planlı alan talan olmaz. Plansız alan talan olur” diye konuştu.

BBP İL BAŞKANI DEMİR’DEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ BBP İL BAŞKANI DEMİR’DEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

“ÖZCAN’IN ÇALIŞMA YAPMASI LAZIM”

Belediye sınırları içerisine alınan At Yaylasıyla ilgili Özcan’ı eleştiren Güner, “Bir yasal statüye kavuşturulsun diye At Yaylası’nı belediye sınırları içerisine almıştık. Aslında oradan başlamak lazım. O zaman Tanju Özcan’ın bir çalışma yapması lazım. Bu konuda vatandaşın yükselen sesine karşı bir çalışma yaptığını görmüyoruz. O kendisine geldiği gibi başka tarafa yönlendirir. Manipüle eder. Halbuki onun sorumluluk sahası içinde” ifadelerini kullandı.

HABER: MÜMİN SEFA GÜNAY