Şirketten yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: “İlinizdeki otellerin yirmi kat fazla kapasitesine sahip yüzen şehirlerden söz ediyoruz. Turizm sektöründe çalışıp gemi ile ilgili bilgi ve tecrübesi olmayan sektör çalışanı çoktur. Bizlerin sizlerin büyükleri ile ilgili çok fazla anıları var.  Büyükleriniz vasıtasıyla Aşçılık mesleğini yakından tanıyan, bilen ve yaşayan bir İl olarak sizleri tanıyoruz. Bolu dendiği zaman bizim meslekte Aşçılık akla gelir.  Babanız, dedeniz, ablanız, ağabeyiniz yâda ailenizde biri bu işi yapıyordur. Bizler turizm sektöründe hep Bolu’lu şeflerle çalıştık. Her şeyi onlardan öğrendik.

Bolu’da, yanan müştemilat kül oldu Bolu’da, yanan müştemilat kül oldu

Doğru insanları sektöre kazandırma maksadıyla işe çekirdekten başladık. Sizler çekirdeksiniz. Çünkü biz personelimizi yirmibir yaşından sonra gönderiyoruz. Üç kritere çok dikkat ediyoruz. Birincisi aileden, okuldan, çevreden, arkadaşlarınızdan kazandığınız davranışlar. İkincisi İngilizce. Aşçılığın

Şöyle bir handikabı var. Dil eğitimi alsanız dahi Aşçılıkta onu köreltiyorsunuz. Servis elemanları, önbüro, kat personeli müşteri ile yüz yüze olduğundan kendini dil açısından daha zinde tutabiliyor. Yemeklerle haşır neşir olduğunuz sürece dışardaki garsonların aktivasyonunu yapmadığınız sürece diliniz köreliyor. Bir nevi eğitim alsanız dahi onu köreltiyorsunuz. Biz gemicisea olarak bunu hareketlendirme bazında sizlere geleceği sunma adına videolarımız var.  Ancak mutfak personelinin dili geliştirmesi ve zinde tutması kolay olmuyor. İnsanlar gemide nasıl çalıyorlar, nerede yemek yiyorlar, hangi alanları kullanıyorlar, nasıl bir gemi konsepti var bunları sizlere göstermeye çalışacağım. İşiniz bitiyor işiniz bittikten sonra tüm sistem sıfırlanıyor. Dokuzbin ikiyüz kişilik misafir kapasitesi olan gemilerimiz var. Herkesin gemi ile ilgili tecrübeleri var. Yemek tabakları dizayn üzerine kurulu.Cruze gemilerinin arasında müthiş bir rekabet var.  Pateyi nereye koyalım. Garnitürü nereye koyalım. Sosunu nasıl sunalım. Konseptin olmaması mümkün değil. Tablolar İtalya’nın en ünlü ressamları tarafından çizilmiş. Beşbin kişilik gemide çalıştım. İki saat içinde ikibinbeşyüz kişiye alacarte restoran hizmeti sunduk. Ülkelerin en tanınmış şovları sunuluyor. İş akışlarını, gemiye bindiğinizden indiğiniz noktaya kadar birebir takip edilen bir sistem sözkonusu. Yalnızca çalışmıyorsunuz. Çalışırken bilgileniyorsunuz. Bilgilenirken ilerliyorsunuz. Yabancı dilinize çok önem verin. Burada olmanızı sağlayacak en önemli noktalardan biri. www.gemicisea.com sayfamız incelendiğinde servisi, yiyeceği, aktivasyonu ünlü olan firmalar görülmektedir. Rekabette markalar birbirleri ile yarışırlar. Herkes kendi kulvarında yarışır. Eğlence konusunda iyiyse eğlenceyi en üst seviyeye çıkartmaya çalışırlar. Yemek konusunda en iyisiyse yemeği en üst seviyeye çıkartmaya çalışırlar. Kullanılan malzemelerin ve kullanılan dizaynın önemli olduğunu görüyoruz.

Çalışma şartlarımız 1600 dolardan 2500 dolara kadar ücret kazanılabiliyor. Çalışma şartlarınız gemiye girişten itibaren başlıyor. Günlük çalışma süresi sekiz saat. Sekiz saatten fazla çalıştığınızda saat ücretinizi alıyorsunuz. En fazla iki saat fazla çalışabilir. Sağlık koşullarınız doktorlar tarafından takip ediliyor. Sigortanız gemi şirketi tarafından sağlanıyor. Maaş hesabınıza yatıyor. Departman amirlerinizi zincir şeklinde takip ediyorsunuz. Problemler bir üst kademeye iletilerek çözülüyor. Kors yaptığınızda üç sarı kart veriliyor. Birinci hata olabilir, ikinci insanlık hali, üçüncü kırmızı kart. Kırmızı kart; hırsızlık, kavga, cinsel istismar gibi konular affedilmiyor. Ceza alan personel bir daha gemilerde çalışamıyor. Çöpü denize atmanın affı yok. Kaptan köşke çağırıp cezayı veriyor. Gemideki eğlence hizmetleri ve sosyal imkanlardan yararlanabiliyorsunuz. Limana demirlediğinde karada gezme şansına sahipsiniz. Oda dizaynları bir otel odasından farksız. En fazla aşçı ve katçıya ihtiyaç duyuluyor. Dil bilenlerin işi hazır. İş ve işçi kurumuna bağlıyız. Yasal bir kurumuz. İşkurla anlaşmamız var. İşe yerleştirmede hiçbir ödeme yapmıyorsunuz. Sağlık raporu, pasaport, ve eğitim durumunu bildirmeniz gerekiyor. Yaptığınız masraflar şirket ödüyor. Sözleşme ile dört ay çalışıp iki ay tatil yapıyorsunuz. Aşçılar ayda ikibin dolar ile ikibin beşyüz arasında,  servis elemanları üçbinsekizyüzyirmi dolar alıyor. Sizden farkı sadece yabancı dilleri. Bizim buraya geliş amacımız sizi alıp işe götürmek değil. Sizi nelerin beklediğini anlatmak. Sizlerin geleceğe hazırlanmalarını sağlamak.  İngilizceyi ön plana çıkartmanın tam vakti. A2 seviyesinde yalnızca kendinizi anlatacaksınız. Daha iyisi daha iyi pozisyon. Dili kafanıza takmayın. Öğrendiğinizin üzerine sadece pratik yapacaksınız. Fatih KORKMAZ Bey 22 yıl yurt dışında kaldı. Beş yılda Türkçesini düzeltebildi. Hatıralarınız, rüyalarınız, anılarınız hepsi yabancı dil oluyor. Mesleki anlamda size yeni bir format verilecek. Bazen öğrendiklerinizi unutacaksınız, bazen üzerine koyacaksınız. Hizmet sektöründe çok başarılıyız.”

geredemedyatakip