HABER: Havva Akça

Bolu'nun Teksif Sendikası, Tayeks A.Ş. işletmesinde çalışan sendikalı işçilere yönelik uzun zamandır baskı ve mobing uygulandığı iddiaları üzerine harekete geçti. Sendika üyeleri, işletmenin önünde işçilere yönelik baskı ve mobing iddialarını dile getirmek için protesto eylemi düzenledi. Teksif Sendikası olarak yapılan basın açıklamasında, uzun zamandır sudan sebeplerle sendikalı işçilere baskı uygulandığını iddia ederek, ‘’Ülkemiz anayasası ve yasalarına göre hür iradelerini kullanarak Sendikamıza üye olan Tayeks emekçileri sırf bu tercihlerinden dolayı işletmede çok kötü muamelelere tabi tutulmaktalar. Bu uygulama bugün başlamış bir uygulama değildir. Teksif Sendikası olarak Tayeks emekçileri ile yola çıktığımız ilk günden bugüne uygulana gelen bir muameledir.

Bir hususu baştan belirtmeliyim ki ; Tayeks işletmesinde işveren vekillerince üyelerimize uygulanan ve neler olduğunu biraz sonra açıklayacağım muameleler hepimizin ekmek kapısı olan işletmede tek neden Teksif Sendikasına üye olmasından dolayıdır. Üye arkadaşlarımız müdürler ve insan kaynakları sorumlularınca açıkça Sendikamıza üyelikten ayrılmaları yönünde çok ağır baskılara ve tehditlere maruz kalmaktadırlar.

Üye arkadaşlarımız birim amirlerince önce Sendikamızdan ayrılmaya zorlanmakta, şayet bunda sonuç alamazlarsa ceza olarak çalışmakta oldukları bölümlerinden başka bölümlere sürgün edilmekteler.

Bütün bu baskı ve yıldırmalara rağmen Sendikamız üyeliğinden ayrılmayan arkadaşlarımız için adeta “gözünün üzerinde kaşın var“ denilerek sudan bahanelerle ileri sürülerek baskı ve tehditlerin dozu iyice artırılmaktadır’’ ifadelerini kullandı.

‘’Bu ülkede anayasa ve yasalar var’’

Emekçilerin de anayasal ve yasal haklarının olduğunu hatırlatan sendika üyeleri şu şekilde devam etti, ‘’Yaşamının en verimli yıllarını Tayeks işletmesine vermiş arkadaşlarımız içinde bulunduğumuz çağda hala çağdışı uygulamalara muhatap olmaktalar. Her fırsatta kendilerini çağdaş gören, çalıştırmakta oldukları işçilere ise devamlı tepeden bakanlara bu ülkede emekçilerin de anayasal ve yasal haklarının olduğunu hatırlatıyor ve emekçilerin bu haklarına saygılı davranmaya davet ediyorum.

Eve yıldırım düştü Eve yıldırım düştü

Bu ülke , yaşamakta olduğumuz bu şehir hepimizin. Bu ülkede anayasa ve yasalar var. Anayasa ve yasalara bu ülkede yaşayan herkes uymak zorunda. İşverenlerde uymak zorunda. Ekonomik güce sahip olanların anayasa ve yasaların üstünde bir güçleri olamaz.Tayeks işverenini de buradan anayasa ve yasalara uymaya, işçilerin anayasal ve yasal haklarına saygı duymaya davet ediyorum.

Teksif Sendikası ilk gündeki kararlılığı ile Tayeks emekçilerinin haklı mücadelelerini sonuna kadar sürdürecektir.’’

‘’Mücadelemiz her geçen gün daha da büyük gayretle devam edecektir’’

Mücadelelerinin devam edeceğini söyleyen üyeler, ‘’Sendikamızın 72 yıllık emek mücadelesinde umutsuzluk, yılgınlık, geri dönme ve emekçiyi yarı yolda bırakmak asla yoktur. Tayeks emekçileri toplu iş sözleşmesine kavuşana kadar mücadelemiz her geçen gün daha büyük bir gayretle devam edecektir.

Bütün baskı, tehdit ve oyunlara rağmen vazgeçmeyen Teksif Sendikası üyelerini kutluyorum.

Yolumuz güllerle değil dikenlerle de dolu olsa sonunda sevinen , mutlu olan Tayeks emekçileri olacaktır.

09.05.2024 (dün) tarihi itibariyle Gezer Terlik A.Ş. işletmesinde Sendikamızın yetkisinin kesinleştiğini ve Gezer Terlik emekçilerinin daha iyi haklar için toplu iş sözleşmesine bir adım daha yaklaştıkları müjdesini burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gezer Terlik A.Ş. emekçilerine ve Sendikamıza hayırlı olsun derken darısı bir an önce Tayeks A.Ş. emekçilerine olsun diyorum saygılar sunuyorum’’ ifadelerini kullandı.