ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yurt genelinde 14’ü Bolu’da olmak üzere 57 kızıl geyiğin avlanması için ihaleye çıktı. Avlama ihalesi kapsamında, kızıl geyik avlamak isteyen kişiler kişi başına 80 ila 120 bin lira arasında bir ödeme gerçekleştirecek. Böylece, bakanlık ihale sonucunda yaklaşık 5.5 milyon lira gelir elde edecek.

BOLU’DA 14 GEYİK AVLANACAK

Avlanacak kızıl geyiklerin dağılımı ise şöyle olacak: Bolu’da 14, Ankara'da 3, Eskişehir'de 27, Bilecik'te 2, Kütahya'da 2, Kastamonu'da 6, ve Bursa, Afyonkarahisar ile Denizli'de 1'er kızıl geyik avlanacak. Bolu iline bağlı Kıbrıscık, Mudurnu ve Seben ilçelerinde ise sırasıyla 3, 4 ve 7 kızıl geyik avlanacak.

DAVA AÇILDI

İhalenin yayınlanmasının ardından hayvan hakları savunucuları karara büyük tepki gösterdi. Bolu Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Tarım orman Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023-2024 av yılı av turizmi uygulama talimatı çerçevesinde Bolu ilinde avlanması planlanan ve nesli korunmakta olan 14 adet kızıl geyiğin öldürülmesi ile sonuçlanacak idari işlemin yürütme durdurma kararlı iptali istemine ilişkin Bolu idare mahkemesine dava açtı.