MUDURNU’DA BÜYÜK YANGIN MUDURNU’DA BÜYÜK YANGIN

Haber Merkezi 


Vali Erkan Kılıç mesajında şu ifadelere yer verdi; “Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?” dizesiyle başlayan Çanakkale Şehitlerine adlı şiirinde, Çanakkale Savaşı’nın mahşeri görüntüsünü anlatan Mehmet Akif Ersoy,   aziz milletimizin muzaffer tarihinde gurur kaynağı olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin, Türk milletinin kaderini değiştiren eşsiz bir destan olduğunu tüm dünyaya duyurmuştur.

Milli Mücadele ruhuna zemin hazırlayan ve millet olma şuurunun temelinin atıldığı Çanakkale Savaşı, yurdun her köşesinden yüz binlerce Mehmetçiğin gözünü kırpmadan, yokluklar içinde kazandığı zaferin adıdır. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” sözünün idrakiyle kazanılan bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğinin en bariz göstergesidir. Hiçbir zaman geri dönmeyi düşünmeyen, düşmanı bile kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyen kahraman ecdadımız, meftunu olduğu istiklâl için imkânsızlıkları yok saymış ve “Çanakkale Geçilmez!” sözünü tarihin sayfalarına yazdırmıştır. Şehadeti bir rütbe bilerek cepheye koşan kahramanların, medeniyet dedikleri tek dişi kalmış canavarın istilâsına karşı duruşunu, bugün Şehitler Abidesi’nin görkemli duruşunda görebiliriz.
“Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber/Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.” diyerek bu güzel vatanı miras bırakan şehitlerimizin, Türk milletinin gönlündeki ve Türk tarihindeki makamının ne kadar âli olduğunu vurgulamıştır vatan şairimiz.  Bizler de bu şuurla, vatanımızın her karışını kutsal bilerek birlik ve beraberliğimize kast eden hain girişimler karşısında atalarımızın gösterdiği onurlu duruşu sergilemeye devam ettik ve edeceğiz. Şehitlerimizin aziz hatırası ve miras bıraktıkları cennet vatan en kıymetli emanetimizdir.
Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türk milletinin bölünmez bütünlüğü uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.Ruhları şad, mekânları cennet olsun" ifadelerini kullandı.

Editör: Berfin MUTLU