Gazze'deki sivil can kayıplarından duyulan endişeyi dile getiren Guterres, İsrail'e “tüm operasyonlarını uluslararası hukuk çerçevesinde yapma” çağrısında bulundu.Guterres “Bu çatışma (İsrail-Filistin) durup dururken oluşmadı. Çok uzun zamandır süren ve sonunda siyasi çözüm görünmeyen 56 yıllık bir işgalden ötürü ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

GAZZE'DE 123 BİN KİŞİ YERİNDEN EDİLDİÖte yandan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) bölgedeki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Çatışmaların Gazze’de 17 bin 500 ailenin yerinden edilmesine neden olduğu, bunun da 123 bin 538 bin kişiye tekabül ettiği kaydedilen açıklamada, “Bunun temel nedenleri korku, evlerin yıkılması ve korunma amaçlarından kaynaklanıyor” ifadesi kullanıldı.

Bolu’da, silah operasyonu Bolu’da, silah operasyonu

Açıklamada, İsrailli yetkililerin Gazze’dekilerine “bölgeyi terk edin” çağrısında bulunduğunu ancak çok sayıda “hareket kısıtlaması” uyguladığı belirtilirken, bazı kontrol noktaları ve girişlerin kapatıldığı aktarıldı.Filistin'de insani yardım ihtiyaçlarının arttığına işaret edilen açıklamada, ulaşım eksikliği nedeniyle ihtiyaçlarının karşılanamadığı vurgulandı. (AA)