Yazın severek tüketilen karpuzun vücuda faydaları saymakla bitmiyor. Zengin içeriği sayesinde ve bol sulu olması sebebiyle vücudun su ihtiyacını karşılayan karpuz bağışıklığı da güçlendiriyor. A ve C vitamini bakımından zengin olan karpuz vücuda adeta gençlik aşılıyor.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Karpuz vücudun bağışıklık fonksiyonu, hücre yapısı ve yara iyileşmesi için kolajen üretmesine yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Karpuzdaki A vitamini ve beta-karoten seviyeleri sağlıklı cilt ve saçı destekler.

Şeker hastalığından daralan damarları onaran tek besin! Şeker hastalığından daralan damarları onaran tek besin!

 

DİYET YAPARKEN TÜKETİLEBİLİR

Bazı insanlar karpuz tatlı olduğu için şeker içeriğinin yüksek olabileceğinden şüphe ediyor. Ancak araştırmalar, 100 gram çiğ karpuzun sadece yaklaşık 6,2 gram şeker içerdiğini göstermiştir. Karpuzdaki yüksek su bileşimi ve lif içeriği tokluğu arttırmaya yardımcı olur, böylece öğün aralarında acıkmazsınız. Karpuz mükemmel bir atıştırmalık olabilir ve küçük bir porsiyon açlığınızı gidermeye yeter. Ayrıca, kalorisi düşüktür, bu nedenle kilo almaktan korkmanıza gerek yoktur. Aslında, karpuz negatif kalorili bir meyvedir ve sindirim sırasında ilave edilenden daha fazla kalori yakma eğilimindedir.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Karpuzdaki çeşitli besinler sağlıklı bir kalbi destekleyebilir. Çalışmalar, likopenin (karpuzda bulunur) kolesterolü düşürmeye ve kan basıncını korumaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ayrıca, yüksek kolesterol seviyelerinin neden olduğu oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, karpuzdaki bir amino asit olan sitrülin, kan basıncının aniden yükselmesini önleyen nitrik oksit üretir.

 

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN İDEALDİR

Karpuz göz sağlığınızı korur. Araştırmaya göre, karpuzun içerisindeki likopenin antioksidan ve antienflamatuar özellikleri, yaşlı erişkinlerde körlüğe neden olabilen yaygın bir göz sorunu olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (YBMD) önlemeye yardımcı olabilir.

 

DİŞ ETLERİNİ KORUR

Karpuz, diş etlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek C vitamini açısından zengindir. Ayrıca plak oluşumunu yavaşlatabilir. Bu nedenle karpuz yemek diş etlerinizi güçlendirebilir ve diş eti dokularınızı bakteri istilasından koruyabilir. Ayrıca dişlerinizi beyazlatmaya ve dudaklarınızın kurumasını veya çatlamasını önlemeye yardımcı olur.