Türk gurbetçi, 1983 yılında 19 yaşındayken kocasıyla birlikte İsviçre'ye taşındı. Çift, her beş yılda bir uzatılması gereken bir yerleşim iznine tabiydi. 2006 yılında kocasından ayrıldıktan sonra, Mart 2006'dan Ağustos 2022'ye kadar yaklaşık 17 yıl boyunca sosyal yardımlarla hayatını sürdürdü ve bu süre zarfında toplam 373 bin Euro'nun üzerinde sosyal yardım aldı.Temmuz 2020'de yerleşim izninin uzatılması için yapılan başvurusu, Solothurn Kantonu Göçmenlik Dairesi tarafından reddedildi. Türk gurbetçi bu kararı Solothurn İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Üst mahkeme de itirazı reddetti ve gurbetçi bu sefer Federal Mahkeme'ye itirazda bulundu.373 BİN EURO SOSYAL YARDIM ALDI

Federal yargıçlar, kararında, Türk gurbetçinin entegre olma konusundaki isteksizliğini birincil faktör olarak öne sürerek alt mahkemenin kararını onayladı. Mahkeme, kadının yaklaşık 17 yıldır hiçbir iş bulma ya da devlete olan bağımlılığından kurtulma yönünde herhangi bir girişimde bulunmadığının altını çizerek, “Başarılı bir entegrasyondan söz edilemez" kararı verdi.Federal Mahkeme, göçmenlik yetkililerinin "yerleşim izninin iptal edilmesinde önemli bir kamu yararı bulunduğunu haklı olarak varsaydıklarını" söyledi ve Türk gurbetçinin hâlihazırda büyük miktarda sosyal yardım parası aldığını ve daha fazla yardım alma hakkına sahip olmaması gerektiğini belirtti.

Federal Mahkeme, 40 yıl İsviçre'de yaşadıktan sonra Türk gurbetçinin Türkiye’ye yeniden entegre olması kesinlikle kolay olmayacak itirafında bulundu ancak kadının hâlâ Türkiye ile çeşitli bağları olduğunu kaydetti.ile çeşitli bağları olduğunu kaydetti.

Milletvekili kaza yaptı: 5 yaralı Milletvekili kaza yaptı: 5 yaralı

Yetişkin olana kadar orada yaşadığını ve her yıl tatile döndüğünü belirten raporda, bunun onun dilsel ve kültürel açıdan hâlâ kendi ülkesine bağlı olduğunu gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, kadının sıradan turist vizesi ile çocuklarını ve torunlarını görmek için İsviçre'yi ziyaret etmesine izin verildiği belirtildi.
 

Editör: Berfin MUTLU