Kolajen insan vücudunun %70’inde bulunan ve oldukça önemli olan bir bileşendir.

Kolajenin zamanla azalmasıyla birlikte çeşitli rahatsızlıklar ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir.

Kolajen kemiklerin güçlenmesi, saçların canlılığını koruması ve cilt sağlığı için çok önemlidir.

Vücudun kolajen üretiminin yaşa bağlı olarak azalmasını engellemek ve kolajen üretimini desteklemek için özel besinler tüketilmesi gerekir.

Vücuda kolajen desteği sağlayarak cildin yaşlanmasını önleyen besinleri Posta.com.tr okurları için derledik.

BALIK

Balık içerisinde bulunan Omega-3 ve kolajen sayesinde vücudu büyük oranda besler. Balık, cildin güçlenmesine destek olur.

Balık tüketmek tek başına kolajen kaynağı olurken vücutta bulunan kolajeni de artırıcı özelliğe sahiptir. Canlı, aydınlık ve sıkı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Balık tüketerek cildinize kolajen desteği sağlayabilirsiniz.

YUMURTA 

Yumurta insan vücudunda kolajen üretiminde aktif bir şekilde kullanılan prolin maddesine sahiptir. Her gün düzenli olarak tüketilen yumurta cildin dayanıklılığını artırır.

Kolajen üretiminde büyük bir etkiye sahip olan kükürt maddesi de yumurta içerisinde bulunur. Yumurta cildin genç kalmasına destek olur. Cildi canlı tutar. Kırışıklıkların oluşmasını engeller.

YEŞİL SEBZELER 

Yeşil sebzeler hem kolajen hem de lif kaynağıdır. C vitamini ve mineraller açısından da çok zengindirler.

Kolajen üretiminde büyük bir etkiye sahip olan kükürt maddesi de yumurta içerisinde bulunur. Brokoli, ıspanak, roka, enginar gibi besinler kolajen üretimini destekler.

SÜT 

Kolajen içermesi ve içerisinde kolajen üretiminde kullanılan çinko bulunmasından dolayı süt ve süt ürünleri sıkça tüketilebilir. Süt cildin dayanıklılığını artırır ve güçlendirir.

Günlük düzenli olarak tüketilen süt, vücut sağlığını da korur. Cildin aydınlık ve ışıl ışıl görünmesine yardımcı olur.

FASULYE 

Fasulye kolajen üretimini destekler. Cildin erken yaşlanmasını ve kırışmasını engeller.

Bakliyatlar içerisinde yer alan fasulye, içerisinde bulunan proteinler sayesinde oldukça besleyici bir üründür. Fasulye sadece protein içermesi ile değil çinko açısından zengin olması sayesinde de kolajen üretimine yardımcı olur.

100 yaşına kadar yaşamak hayal değil! Ömrü en çok uzatan besin oymuş... 100 yaşına kadar yaşamak hayal değil! Ömrü en çok uzatan besin oymuş...

ZEYTİNYAĞI 

Zeytinyağı A, D, E ve K vitaminleri içerir. Zeytinyağı tüm vücuda uygundur. Cilde adete nem depolar.

Zeytinyağı cildi nemlemdirdiği için dış etkenlere karşı güçlü hale getirir. Cildin kırışmasını engeller. İnce çizgilerin görünümünü azaltır.

Zeytinyağı cildi besler ve hücre yenilenmesini destekler. Koyu cilt lekelerinin görünümünü de azaltır. Zeytinyağı kolajen üretimini destekleyerek cildin kırışmasını engeller.