Yunanistan'da Salı akşam saatlerinde duyulan haber dakikalar içinde dünyada manşet oldu. Ülkenin orta kesimindeki Larissa şehri yakınlarında bir yolcu treni ile yük treni çarpıştı. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, kazanın gerçekleştiği küçük Tempe kasabasının başkent Atina'nın 380 kilometre kuzeyinde yer aldığını aktardı. Bir vadinin kıyısında yer alan Tempe'den bir büyük otoyol geçiyor ve demiryolu tünelleri bulunuyor.

Yolcu treninde çarpışma sırasında 350 kişi bulunuyordu. Yerel medyaya yansıyan görüntülerde ve uluslararası haber ajanslarının servis ettiği fotoğraflarda, raydan çıkmış vagonlardan dumanların yükseldiği görüldü.

Kazanın bildirilmesiyle birlikte itfaiye ekipleri ve onlarca ambulans olay yerine sevk edildi. 150 itfaiyeci ile kurtarma ekipleri sabaha kadar yolcu treninde sıkışmış kişileri kurtarmaya çalıştı. İtfaiye sözcüsü Vassilis Varthakoyiannis ise, kurtarma görevlileri için şartların çok zor olduğundan söz etti. Bir kurtarma görevlisi, "Hayatım boyunca böyle bir şey görmedim. Trajik, beş saat sonra bile cesetler bulduk" dedi.

Olay yerinden gelen görüntülerde, vagonların kaldırılabilmesi için vinç ve diğer teknik ekipmanların da kullanıldığı yer aldı. Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP), yerel medyanın trenlerin çarpışmasını Yunanistan'ın gördüğü en kötü tren kazası olarak nitelediğini aktardı.

Tren yolcularından Stergios Minenis, "Panik vardı. 10, 15 saniye sarsıldık. Yana yattık, kablolar sarktı, yangın çıktı, pencereler kırıldı, insanlar çığlık atıyordu ve kapana kısılmıştı" sözleriyle yaşananları anlattı. Yerel medyaya konuşan Angelos Tsiamouras adlı yolcu ise, "Bir deprem gibiydi" cümlesini kurdu. Lazos isimli bir başka yolcu, kazayı 'fazlasıyla şoke edici ' diyerek tanımladı:

 

"Yaralanmadım ama yanımda yaralanan insanlar nedeniyle kanlar içinde kaldım."

Genç bir kadın yolcu, kulakları sağır eden bir ses duyduktan birkaç dakika sonra trenin paramparça bir şekilde durabildiğini söyledi. Skai televizyonuna konuşan bir diğer yolcu, "Pencereler aniden patladı. İnsanlar çığlık atıyordu ve korkuyordu. Neyse ki, kapıları açıp hızlıca kaçabildik. Diğer vagonlardakiler çıkmayı başaramadı" ifadelerini kullandı.

Kazayı yara almadan atlatan bir genç ise, çarpışmadan hemen önce şiddetli bir fren sesi duyduğunu ve kıvılcımlar gördüğünü anlattı: "Bizim vagonumuz raydan çıkmadı ama önümüzdekiler raydan çıkıp ezildiler. İlk vagonda yangın başladı. Ben bulunduğum dördüncü vagondan çantayla pencereyi kırıp çıktım."

ALEVLER VAGONU SARDI

SATILIK TARIM ARAZİSİ SATILIK TARIM ARAZİSİ

AP haber ajansı, Thessaly bölge valisi Kostas Agorastos'un "Çok şiddetli bir çarpışmaydı. Bu dehşet verici bir gece, olay yerini tarif etmek çok zor" dediğini bildiriyor. Vali Agorastos, yolcu treninin ilk dört vagonunun raydan çıktığını, sonraki iki vagonda ise alevlerin yükseldiğini söyledi. Yunan devlet televizyonu ERT ise, çarpışma sonucu vagonlardan birinde yangın çıktığını ve yolcuların içeride mahsur kaldığını izleyicilerine aktardı. Kaza sırasında trenin ön kısmında bulunan vagonda yer alan restorandaki yolcuların çoğunun hayatını kaybettiği belirtiliyor.

CAN KAYBI ARTIYOR

Can kaybına dair ilk bilgiler gece yarısı paylaşıldı, 16 insanın yaşamını yitirdiği duyuruldu. Sabaha doğru ölü sayısı artmaya devam etti, son olarak 32 insanın yaşamını yitirdiği açıklandı. Yetkililer, 85 yaralının ise hastanelere taşındığı bilgisini verdi. Yaralılardan 25'nin durumu ağır. Hayatını kaybedenlerin çoğu, kaza sırasında trenin en kısmında bulunan restorandaydı.

Larissa'daki iki hastane yaralıların tedavisi için tamamen kapatıldı. Başkent Atina ve Selanik'teki askeri hastaneler de muhtemel yaralı nakli için hazır bekletiliyor.

GÜN IŞIĞINDA İLK FOTOĞRAFLAR

Çarşamba sabahı gün ağarınca facianın boyutları ortaya çıktı. AP ve AFP haber ajanları, olay yerinden ilk fotoğrafları servis etti. Fotoğraflarda, trenin ilk vagonunun ters dönüp parçalandığı, yan yatan ikinci vagondaki koltukların metrelerce uzaklığa savrulduğu göze çarptı. Arama kurtarma ekipleri halen tren enkazında çalışmalarını sürdürüyor.

DÜNYADA İLK HABER

BBC, kazayı 'Katliam' manşetiyle okurlarına aktardı. Tüm gelişmeleri canlı blogla aktaran BBC, Yunanistan'ın güne tren kazasından gelen yürek paralayıcı haberlerle uyandığını kaydetti. CNN International'ın manşeti ise, 'Yunanistan'daki tren çarpışmasında en az 32 ölü, 85 yaralı. Yolcu ve yük treninin Yunanistan'ın ortasında kafa kafaya çarpışmasının ardından kurtulanlar için umutsuzsuzca aranıyor' oldu. Al Jazeera ve The Guardian ise, 'Yunanistan tren kazası-Çarpışmada en az 32 ölü ve onlarca yaralı' başlıklarını tercih etti. Larissa'dan hareket edip Selanik'e doğru yola çıkan trenin yük treniyle neden çarpıştığı henüz bilinmiyor. 'Alarm' durumuna geçen Atina yönetimi, acil bir kabine toplantısı gerçekleştirdi. Yerel medya, Yunanistan Thanos Plevris'in kaza bölgesine gittiğini yazdı.

TÜRKİYE'DEN BAŞSAĞLIĞI

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle: "Komşumuz Yunanistan’da dün gece meydana gelen tren kazasında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu elim kazada yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına, Yunan halkı ve Hükümetine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz."