Türkiye’nin stratejik hamleleri Yunanistan'ın gündeminde... Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Ethnos, Türkiye'nin bölgedeki gücünü her geçen gün artırdığını yazdı. Ankara'nın hamlelerini mercek altına aldı.

"Türkiye şubat ayında dört önemli jeopolitik hamle yaptı"

Haberde, "Türkiye şubat ayında dört önemli jeopolitik hamle yaptı. Bölgedeki oyun planlarını değiştirdi. Dört kritik stratejiyle bölgede Türk damgası belirginleşiyor." denildi.

İHA-SİHA üssü

Bolu’da tatilin son günü trafikte son durum Bolu’da tatilin son günü trafikte son durum

İlk hamle olarak Türkiye’nin KKTC Geçitkale'de kuracağı İHA-SİHA üssü sayıldı. Üs sayesinde Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyi, Libya, Mısır hattını havadan kontrol edebileceği vurgulandı. Bu durum, "çok yönlü bir değişimin habercisi" olarak yorumlandı.

KAAN

Milli muharip uçak KAAN ise haberde ikinci jeopolitik hamle olarak görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi TCG Anadolu'nun ardından yeni bir uçak gemisi inşası için ön çalışmaları başlattığı belirtilen haberde, KAAN'ın bu yeni uçak gemisini iniş ve kalkış için kullanmasının öngörüldüğü kaydedildi. İleriye dönük jeopolitik hamle adımlarından bahsedildi.

Afrika adımları

Yunan gazete, Türkiye'nin Afrika'daki açılımına da dikkati çekti. Somali ve Cibuti ile imzalanan iş birliği anlaşmaları ise üçüncü ve dördüncü jeopolitik hamleler olarak değerlendirildi. "Fransa’nın son dönemdeki bölgesel başarısızlığının yarattığı boşluğu Türkiye’nin doldurduğuna" dikkat çekildi. "Haritaya baktığımızda, Türk donanmasının Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Basra Körfezi'nde sağlam bir varlık kazanmaya başladığı net olarak görülüyor." yorumu yapıldı.

Editör: Elif Erdoğan