DERLEYEN: Berfin MUTLU

Bolu’ya bağlı 8 ilçeden biri olan Yeniçağa’nın eski ismi Reşadiye’dir. İlk ismini Sultan Reşat’tan alan ilçe ikinci ismini bir rivayete göre, büyük bir yangından sonra eski yerinden yeni yerleşimine gelince Atatürk’ten “burası yeni bir yerleşim, buranın adı da yeniçağa olsun bari” emr-i gaziden alır. Yeniçağa ismini kısaca bu şekilde almıştır.

Eski Adı Reşadiyeydi

Bolu’da Kentsel Dönüşüm Müteahhitlerinden Allar´a Ziyaret  Bolu’da Kentsel Dönüşüm Müteahhitlerinden Allar´a Ziyaret 

1402 yılında, Yıldırım Bayezid Han, Ankara Savaşı'na giderken ordularının toplanma bölgesi olarak burayı seçmiştir; bir süre kalmış ve bulunduğu süre içinde buraya bir hamam, bir çamaşırhane ve bir cami inşa etmiştir.

Çağa büyük bir yerleşim merkezi iken, 1904 yılında çikan büyük bir yangın felaketi neticesi halkın bir kısmı bu gün Yeniçaga denen bölgeye göç etmişlerdir. Bu göç olayı, Sultan Reşat zamanında olduğu için buraya “Reşadiye” adı verilmiştir.

1934 yılında ise, Atatürk, Bolu'ya giderken Reşadiye'de mola vermiş ve yöre halkının Çağa'dan geldiğini ögrenince de, Çağa'ya Eskiçağa, Reşadiye'ye de “Yeniçağa” denilmesini istemiştir. O günden bu güne kadar ilçenin ismi “Yeniçağa” olarak kalmıştır.