Yalova’da "Ücretsiz tatil kazandınız." vaadiyle 50 milyon liralık vurgun yapan devre mülk dolandırıcılığı çetesi çökertildi. Yalova merkezli olarak beş ilde düzenlenen operasyonlarda, aralarında Yaprak Dökümü dizisinin Ahmet karakteriyle tanınan ünlü oyuncu Yusuf Atala'nın da bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

Operasyonun Kapsamı ve Yürütülüşü

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Yalova'nın yanı sıra Adana, İstanbul, Kütahya ve Aydın’ın Kuşadası ilçesinde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Şüphelilerin, "devre mülk tatili" adı altında binlerce kişiyi mağdur ettiği iddia ediliyor. Emniyet güçlerinin çalışmaları sonucunda, gözaltına alınan zanlıların emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Bolu'da inatçı kedi zor anlar yaşattı Bolu'da inatçı kedi zor anlar yaşattı

Dolandırıcılık Yöntemleri

Şüphelilerin, termal otellerde "ücretsiz tatil kazandınız" mesajları ve internet reklamlarıyla insanları tuzağa düşürdüğü ortaya çıktı. Mağdurlar, otellere geldiklerinde zorunlu oldukları söylenen toplantılara katılmaya yönlendirilip, çeşitli bahanelerle devre mülk hissesi satın almaya ikna ediliyordu. Tatil yapmalarına izin verilmeyen mağdurlar, aidat ödemek istemediklerinde icra ile tehdit ediliyordu.

Ünlü Oyuncu Gözaltında

Operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında, Yaprak Dökümü dizisiyle geniş kitlelerce tanınan Yusuf Atala da bulunuyor. Atala'nın çete ile ilişkisi ve rolü konusunda soruşturma sürüyor.

Şebekenin Yöntemleri

Zanlıların, mağdurları devre mülk almaya ikna etmek için farklı taktikler kullandığı belirlendi. Otelde görevli gibi görünen ve müşteri gibi davranan kişiler, devre mülk satın aldığına dair anonslar yaparak güven ortamı oluşturuyordu. Ayrıca, sözleşmedeki tarihlerde boş yer olmadığını öne sürerek mağdurları daha pahalı bir üst kategoriye geçmeye ikna etmeye çalıştıkları tespit edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ