Göynük'e bağlı Aşağıkınık Köyü mevkiinde 27 Temmuz Perşembe Günü saat 15:50 sıralarında yıldırım düşmesi nedeniyle çıkan yangın söndürme çalışmaları 3'üncü gününde aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Yangın söndürme çalışmalarıyla ilgili yerinde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye giden Bolu Valisi Erkan Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Kenan Akduman ile birlikte yaklaşık 70 hektar alanın zarar gördüğü bölgede havadan incelemelerde bulundu. 


Vali Erkan Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Kenan Akduman ile birlikte Göynük Kaymakam Vekili Fatih Çevik'ten ve Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk'ten bilgiler aldı. 

BU CAMLARI KİM KIRIYOR BU CAMLARI KİM KIRIYOR

VALİ KILIÇ, SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ

Orman yangının son durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Erkan Kılıç, “Göynük İlçemize bağlı Aşağıkınık Köyü mevkiinde çıkan orman yangınının söndürülmesi için üç gündür bölge halkımızın da desteği ve gayretiyle Valiliğimizin koordinesinde ekiplerimiz ve sahada görevli personelimiz özveriyle mücadelesini sürdürmektedir. 

28 Temmuz günü havanın kararması nedeni ile helikopter faaliyeti sonlandırılmış olup 29 Temmuz günü saat 07.00’den itibaren söndürme çalışmalarına tekrar başlanmıştır. Yangının 3'üncü gününde Valiliğimizin koordinesinde; 8 helikopter, 20 arazöz, 40 ilk müdahale aracı, 2 greyder, 3 dozer, 3 ekskavatör, 12 su ikmal aracı, 11 su tankeri, 2 sağlık aracı, 3 Jandarma aracı olmak üzere toplam 8 helikopter ve 96 araç;  6 sağlık personeli,  8 Jandarma personeli, 265 Orman personeli, 45 vatandaş olmak üzere 324 kişi ile müdahale edilerek yangın söndürme çalışmalarına aralıksız devam edilmektedir.

Hepimizi derinden üzen hadiseyle bizlerin de yüreğine kor düşmüştür. Yeşil Vatanımızdaki tek bir ağaç bizler için çok kıymetli, bu bakımdan yangının  söndürülmesi için tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. Bolulu Hemşehrilerimize ve bölge halkımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, canla başla çalışan personelimize ve çalışmalarımıza destek veren vatandaşlarımıza kolaylıklar diliyorum." dedi.