Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, arz açığı olan ve stratejik öneme sahip ürünlerin üretiminin arttırılması amacıyla yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” kapsamında Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2023 yılı döneminde “Yağlık Ayçiçeğimi Ekiyorum Projesi” yağlık ayçiçeği tohumlarının dağıtımı yapıldı.

Göynük ve Bolu Merkez İl Müdürlüğünde gerçekleşen törenlere İl Müdürü İzzet MURAT, İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ, Bolu Ziraat Odası Başkanı Selim ÖZER, Üretici Birlik başkanları, Muhtarlar ve yağlık ayçiçeği yetiştiricileri katıldı.

Törenlerde Konuşan İl Müdürü İzzet Murat, “2023 yılı yağlık ayçiçeği üretimini artırmak adına çalışmalarımız devam ediyor. Tohumun belli bir oranını hibe olarak üreticilerimize dağıtarak üretimi artırmayı hedefliyoruz

Ayçiçeği; günümüzün en önemli yağ bitkilerinden birisidir. Ayçiçeği yağı yemeklik kalitesi yönünden tercih edilen bitkisel yağlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Dolayısıyla Dünya' da birçok ülkede ekonomik düzeyde tarımı yapılmaktadır.Türkiye verim ortalaması 150 kg/da iken İlimizde verim ortalaması 300-350 Kg/da üzerinde gerçekleşerek üreticisinin de yüzünü güldürmektedir. Pazarlama imkanı olan Ayçiçeği; Hububat tarımına göre daha yüksek gelir getirdiğinden üreticilerimiz tarafından İlimizin ekolojik yapısı Ayçiçeği tarımına oldukça elverişlidir ve iyi bir münavebe bitkisidir.

Proje kapsamında 650 paket ayçiçeği tohumu 3 Milyon 20 bin tl bütçe ile temin edilmiş olup; %40 ı bakanlığımız %60 ı üreticilerimiz tarafından karşılanacaktır. Yağlık ayçiçeği tohumlarının 480 paketi Göynük, 100 paketi Merkez ilçe ve 70 pakette Seben ilçemiz üreticilerine verilmiştir. Proje kapsamında dağıtımı yapılan tohumlarla yaklaşık 14 000 dekar alanda ekiliş hedeflenmektedir.

Göynük ilçemiz başta olmak üzere Merkez ve Seben İlçelerinden ekilişi gerçekleşecek olup; İçerisinde bulunduğumuz dönem için stratejik değeri oldukça fazla olan yağlık ayçiçeği üretimindeki artış ile ilimiz ülkemiz stoklarına önemli bir katkı sağlayacaktır. Tohumlarımızın üreten Bolu’muzun üreten yetiştiricilerine hayırlı, verimli ve bereketli olmasını diliyor, emeği geçen başta bakanlığımız ve valiliğimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.