Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesine verdiği yanıtta, 14 Kasım 2023 tarihi itibariyle yabancı gerçek kişilerin Türkiye genelinde aktif olarak satış ve benzeri yollarla 28 milyon 318 bin 836 metrekare arsa, arazi, tarla, bahçe vb. nitelikli 17 bin 76 adet taşınmaz edindiğini açıkladı.

Özhaseki, yanıtında, "Soru önergelerinde verilen yanıtların değişkenlik göstermesi ise; bilgilerin canlı verilerden anlık, aktif olarak alınması ve her yeni sorgulamada yeni edinimler ve elden çıkarmalar (terkin) nedeniyle değişiklik göstermesinden kaynaklanmaktadır" ifadelerini kullandı.CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, Bakan Özhaseki'nin yanıtını değerlendirirken, şunları söyledi:

"Yabancılara ülkemizde ciddi arazi satılıyor, bunlar da verimli tarım arazileri.

Bunlar araziyi aldığı zaman kuyu suyu filan sorun olmuyor, suyu da buluyorlar, her türlü olanağa da erişiyorlar ama bizim ülkemizin insanı, çiftçimiz araziye sahipken su sorunu, kuyu suyu sorunu devam ediyor.

"Yabancı uyruklulara tarım arazilerinin satışı sınırlanması içinde kanun teklifi verdim.Mutlaka yabancı uyruklulara arazi satışları belli koşullara bağlanmalıdır.

Bu bağlamda kendi çiftçimize gerekli destek sağlanarak ve tarım arazileri artırılarak ülkemiz çiftçisinin tarımda kalması sağlanmalıdır.

"Ayrıca, ülkemizde son yıllarda kamuya ait araziler özelleştirme ile el değiştiriyor.

Hazine arazileri satışa sunuluyor. Bu süreçte satılan arazilerin de tarım dışı kullanılmaması sağlanmalıdır."**

'Yılda 4 kez motorlu taşıtlar vergisi alınacak' iddiası yalan çıktı 'Yılda 4 kez motorlu taşıtlar vergisi alınacak' iddiası yalan çıktı

Ömer Fethi Gürer, yabancıların Türkiye'de en verimli tarım arazilerini tercih ettiğini belirterek, bu durumun yerli çiftçileri olumsuz etkilediğini söyledi.

Gürer, yabancılara tarım arazisi satışının sınırlandırılması için kanun teklifi verdiğini de kaydetti.

Editör: Berfin MUTLU