HABER: FARUK ÇİDEM

AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Bolu Gazeteci ve Yazarlar Derneği ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gerede’nin Ulusu Deresi’nde geçtiğimiz yıllarda da sıkça gündeme gelen kirlilik ile ilgili açıklama yapan Coşkunyürek, ilçe halkına yeni bir arıtma müjdesi verdi.

Sultanlar Ligi'nde 2023-24 sezonunun şampiyonu Fenerbahçe Opet! Sultanlar Ligi'nde 2023-24 sezonunun şampiyonu Fenerbahçe Opet!

“Şuanda balık ölümleri yok”

Deredeki suyun azalması ve fabrikalardan gelen suyun renginden dolayı kirliliğin arttığı algısı oluştuğunu belirten Coşkunyürek, “Gerede, Ankara içme suyunun havzası olarak ilan edildik. Gerede’deki Ulusu deresindeki suların belli bir kısmı Ankara’ya akıyor. Bir taraftan 2 tane OSB’den arıtılmış da olsa su çıkıyor. Arıtılmış da olsa rengi koyu oluyor. Diğer taraftan suların belli bir kısmını Ankara’ya veriyoruz. Arıtmadan gelen su derede az kalan suya karıştığında sanki kirlilik azalmıyor da artıyor gibi bir algı var. 3 yıl önce balık ölümleri araştırıldığında tarımsal ilaçlardan kaynaklı olduğu tespit edilmişti. Şuanda bir balık ölümü yok. Ama koku veriyor. Güzergahtaki köylülerimiz bundan rahatsız” dedi.

“Kirlilik oranı azalacak”

İlçeye 6 bin metreküplük yeni bir arıtma yapılacağını söyleyen Coşkunyürek, “Biz 3’üncü arıtmayı gündemimize aldık. İkinci yapılan 6 bin metreküplük arıtma da yetmiyor. 3’üncü 6 bin metreküplük arıtmayı yapmamız gerekiyor. O zaman istediğimiz normları sağlamış olacağız. Üçüncü yapacağımız arıtma üretim artışlarına yönelik olacak. Böylece deredeki kirlilik oranı da azalmış olacak. Ben çevreci birisiyim. Ne ben ne de vicdanı olan birisi çevrenin kirletilmesini, balıkların ölmesini istemez” ifadelerini kullandı.

Editör: Faruk ÇİDEM