İş yeri sahibini tüfekle vurup kaçmaya çalıştı İş yeri sahibini tüfekle vurup kaçmaya çalıştı

HABER MERKEZİ – Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın BAİBÜ’deki yabancı öğrenci alımlarıyla ilgili iddialarına Rektör Mustafa Alişarlı tarafından yazılı cevap verildi. Alişarlı, Özcan’ın sarfettiği sözlerin iyi niyetle bağdaşmadığını belirtti.

Rektör Alişarlı, cevap verdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 32 yıllık akademik birikimi ile ülkemiz gençlerinin yani sıra başta Orta Asya ve Balkan ülkeleri olmak zere onlarca ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası öğrencilerin yurt dışında eğitim görme tercihlerinin ilk sebebi kendilerine sunulan nitelikli eğitim imkânıdır.

Bolumuzun sosyo-kültürel ortamına kısa sürede uyum sağlayarak eğitimlerini başarıyla tamamlayan uluslararası öğrencilerimiz, ülkemizde aldıkları eğitimle kendi ülkelerinin geleceğine yön vermekte ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin gönüllü elçileri olarak ülkeler arasında köprü görevi görmektedir. Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Bolu şehri; hoşgörü, empati ve kültürel eşitliliği yerine maalesef mesnetsiz iftiralarla gündem haline getirilmeye çalışılmaktadır.

Üniversitemiz uluslararası öğrenci kabulünde, Yükseköğretim Kurulu (YOK) tarafından onaylanan Uluslararası Öğrenci Kabul Yönergesini uygulamakta, yönerge dışında herhangi bir öğrenci kabulü yapmamaktadır. Öğrenciler kayıt sürecinde diğer gerekli belgelerinin yani sıra ilgili makamlardan aldıkları sabıka kaydını da sağlamak zorundadır. Buna karşılık tüm uluslararası öğrencileri peşinen suçlayan, töhmet altında bırakan ve hedef gösteren ifadelerin kullanılması iyi niyetle bağdaşmamaktadır.

Bu kötü niyetli zihniyetin daha önce de insan hakları ve eşitlik ilkesine aykırı biçimde yabancıları ötekileştirerek ayrımcılık yasağını ihlal ettiği ve Belediyenin ceza almasına neden olduğu hafızalardaki yerini korumaktadır.

Anadolu irfanının zenginliği ile kentine, ülkesine ve dünya insanlığına katkı veren Üniversitemiz,  stratejik planında yer verdiği uluslararasılaşma hedefine yönelik çalışmalarına devam edecektir.

Ciddiyetten ve iyi niyetten uzak açıklamalar ve iftiralara boyun eğmeden milletimiz, ülkemiz ve şehrimiz için en iyisini ortaya koyma çabamız sürecektir.