Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş 2. yılını doldurmaya yaklaşırken, Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ordunun üst yönetiminde değişikliğe gitti.

Aylardır Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile anlaşmazlık yaşadığı bilinen Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujni görevden alındı.

Görevden alınan Zalujni'nin yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy atandı.

Zelenski kararını, Zalujni ile yaptığı görüşmeden sonra açıkladı.

Kararını paylaştığı video mesajla gerekçelendiren Zelenski, savaşta yeni bir strateji ve anlayışa ihtiyaç olduğunu söyledi. 2024'te izlenmesi gereken stratejinin 2022 ile aynı olamayacağını ifade eden Zelenski, "Savaş aynı kalmaz. Savaş değişir" diye konuştu.

Zelenski daha önce de savunma bakanını değiştirmişti. Ukrayna ordusu, geçen yaz başlattığı karşı saldırıdan umduğunu alamadıCephede Rus güçlerine direnmekte zorlanan birlikler, Avdiivka dahil bazı yerleşimlerden geri çekilmek zorunda kalmıştı.

VALERİY ZALUJNİ KİMDİR?

Valeriy Zalujni, Şubat 2022'den beri savaşı yönetiyordu. Ukraynalılar tarafından kahraman olarak görülen Zalujni için "Demir Komutan" deniliyordu.

49 yaşındaki Zalujni, göreve getirildikten yalnızca 7 ay sonra, topyekün bir işgale karşı ülke savunmasına liderlik ediyordu.

Sovyetler Birliği ordusunda görevli bir çiftin çocuğu olarak dünyaya gelen Zalujni’nin Sovyet ordusundaki keskin hiyerarşiye mesafeli olduğu biliniyordu.

1990’larda Ukrayna’da askeri okula yazıldığında, ülke çoktan bağımsızlığını elde etmişti.

Savaş alanındaki ilk deneyimi, 2014 yılında ülkenin doğusunda ayrılıkçı gruplar ile mücadele noktasında oldu.

Deprem büyük korku yaşattı Deprem büyük korku yaşattı

Haber Merkezi 

Editör: Berfin MUTLU