AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ’dan, milletvekili aday listelerinde “üç dönem kuralı”nın uygulanma durumuna dair bir açıklama geldi.

Candaş Tolga Işık’ın “Az Önce Konuştum” isimli TV programına katılarak soruları yanıtlayan Hamza Dağ, 2018’de zaman dar olduğu için 3 dönem kuralını uygulayamadıklarını ancak bu seçimde usulen aday adaylığı başvurusu yapıldığını belirterek, “Çok net bir şekilde 3 dönem kuralının uygulanması gerektiğini söyledik.” diye konuştu.

A HABER GEREDE’DEN ÖZEL YAYIN YAPTI A HABER GEREDE’DEN ÖZEL YAYIN YAPTI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Biz 2018’de 3 dönem kuralını uygulamadık, uygulayamadık. Zaman çok dardı, erken Seçim oldu. Ben üç dönemi hem MYK’da savundum hem birebir Sayın Cumhurbaşkanımızla konuşmamda hem sahada teşkilatlarımızla yaptığımız görüşmelerde. Başvuruyu usulen yaptık. Çok net bir şekilde 3 dönem kuralının uygulanması gerektiğini söyledik” 20 sene 25 sene daha bu ülkenin bu partiye ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. 25. döneme ara verme ve dönem olarak saymadan 26, 27 dönemde 3 dönemi üst üste yapan bu dönem ara verecek.”

Üç dönem kuralına takılan isimler arasında yer alan AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, bu kuralın uygulanması halinde bu dönem milletvekili adayı olamayacak. Daha önce “Gerede kontenjanı” adayı olarak bilinen Küpçü’nün yerine bu dönem kimin aday gösterileceği ise merak ediliyor.

Öte yandan AK Parti’nin Bolu milletvekili adayları sıralamasında “Gerede kontenjanı” adayının bu dönem ikinci değil üçüncü sıradan aday gösterilebileceği, ikinci sırada ise Mudurnu – Göynük tarafından bir ismin yer alabileceği iddia ediliyor.