Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, açıklanan buğday fiyatlarına internet sitesi üzerinden yapmış olduğu yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Belirlenen buğday fiyatının üretici tarafından tam bir hayal kırıklığı olduğunu aktaran Bayraktar, “Çiftçilerimize bu fiyatı izah edemeyiz, edemiyoruz” şeklinde sitemde bulundu. Çiftçilerin buğdaydan hak ettiği geliri elde etmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Bayraktar, “Buğday fiyatları acilen revize edilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a buğday fiyatlarının revize edilmesine yönelik talebimizi de bir mektupla bildireceğiz” dedi.

“FİYAT HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATTI”

Açıklanan buğday fiyatı hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yapmış olduğu yazılı açıklamada şunları aktardı:

“Ülkemizde yüksek enflasyon baskısı ile geçim sıkıntısı artan çiftçilerimizin gözü kulağı günlerdir Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanacak fiyatlarda oldu. Buğday çiftçimize bu yıl pozitif ayrımcılık yapılmasını beklerken, açıklanan fiyat üreticilerimizde hayal kırıklığı yaşattı. Fiyat Birliğimizce kilogram başına 10 lira 87 kuruş olarak tespit edilen buğday maliyetine eşdeğer seviyede, prim dâhil kilo başına 11 lira olarak açıklandı. Bu yıl ki alım fiyatı, geçen yıl prim dâhil açıklanan kilo başına 9 lira 25 kuruş olan fiyatın sadece yüzde 18,9 üzerinde gerçekleşti.”

“ÇİFTÇİLERİMİZE FİYATI İZAH EDEMEYİZ”

“Düşük alım fiyatı, ülke genelinde hasadın artması ile birlikte şuan piyasada oluşan fiyatların gerilemesine neden olacaktır” diyen Bayraktar, buğday hasadının başladığı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ekmeklik buğdayda piyasa fiyatlarının 9 lira 85 kuruş seviyelerinde olduğunu söyledi. Açıklanan fiyatın ne üretim maliyetleri ne de yüzde 75,45’i bulan enflasyon rakamları ile bağdaşmadığını kaydeden Bayraktar, “Çiftçilerimize bu fiyatı izah edemeyiz, edemiyoruz” dedi.

“EKİM ALANLARINDA AZALMA GÖRÜLÜYOR”

AHIR VE SAMANLIK ALEVLERE TESLİM OLDU AHIR VE SAMANLIK ALEVLERE TESLİM OLDU

TÜİK verilerinin hububatta toplam üretimin geçen yıla göre yüzde 5,4 oranında azalacağını gösterildiğini aktaran Bayraktar, “Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, son 10 yılda buğday ekim alanlarında yüzde 13,7 oranında azalma görülüyor. Bu azalma, buğday üretiminden kaçış olduğunu gösteriyor. Fiyat revize edilmezse, bu yıl çiftçilerimiz buğdaydan ailesinin geçimini sağlayacak geliri elde edemeyecek, üretimden daha fazla kaçacaktır. Buğday fiyatı sadece çiftçilerimizin sorunu değildir. Buğday üretiminden kazanamayan çiftçilerimiz üretmezse buğday ülkenin sorunu olacaktır.”

KONUYLA ALAKALI GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Fiyatların açıklanmasının ardından konu ile alakalı gerekli yerlerle iletişime geçmeye başladıklarını belirten Bayraktar, “Birliğimiz ve Odalarımız çiftçilerimizin buğdaydan hak ettiği geliri elde etmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Dün akşamdan bu yana Oda başkanlarımız illerindeki Milletvekilleri ile görüşmeye başladı. Buğday fiyatları acilen revize edilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a buğday fiyatlarının revize edilmesine yönelik talebimizi de bir mektupla bildireceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi