Türkiye'de taksirle adam öldürmek suçundan aranan Timur Cihantimur ve onu Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) kaçıran annesi Eylem Tok cuma günü ABD'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, cuma akşam saatlerinde resmi X hesabında yaptığı paylaşımda anne-oğulun Amerikan kolluk kuvvetleri tarafından yakalandığını duyurmuştu.

"ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD’de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır," diyen Tunç, süreci bakanlık olarak "yakından takip ettiklerini" de ifade etmişti.Tunç yine dün yaptığı ayrı bir açıklamada ise Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur'un tutuklandığını belirtmişti.

Reuters'ın elde ettiği mahkeme belgelerine göre, Tok ve oğlu, ABD'nin Massachusetts eyaletinin başkenti ve en büyük şehri olan Boston'da yıllık ücreti 46,000 dolar olan bir özel okulu gezmek üzereyken yakalandı. Belgelerde ayrıca, tutuklandığı sırada Tok'un üzerinden 5,000 dolar nakit çıktığı bilgisi de yer aldı.

ABD Sulh Hakimi Donald Cabell, savcının Tok ve oğlunun kaçma şüphesi bulunduğunu belirtmesi üzerine tutuklama kararı verdi. Boston'daki John Joseph Moakley ABD Adalet Sarayı'nda önümüzdeki salı günü yapılacak duruşmada, anne-oğulun Türkiye'ye iade edilene kadarki süreçte tutuklu kalıp kalmayacaklarına karar verilecek.

Tok'un avukatı Brendan Kelley, müvekkilinin serbest bırakılması gerektiğini savunarak, Türk yasalarına göre bir ebeveyn tarafından işlendiğinde suçun cezasız kalabileceğini ve bu durumun ABD-Türkiye anlaşması uyarınca iadeye uygun olmayabileceğini iddia etti.

"Müvekkilim, iade edilmesi bile mümkün olmayan bir şey için gözaltında tutuluyor," dedi.

Türk yasalarına göre, ebeveynin çocuğuna yardım ve yataklık etmesi suç teşkil etmiyor.

Türk Ceza Kanunu'nun 283 maddesinin 3. fıkrasına göre, "Suçun altsoy, üstsoy, eş, kardeş yani birinci derece aile tarafından işlenmesi halinde cezaya hükmolunmaz."

İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde, 1 Mart tarihinde yazar Tok'un 16 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur aracıyla seyir halindeyken, bir arıza nedeniyle yol kenarında park halinde bulunan ATV türü motosiklete çarpmış, kaza sonucu 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmişti.

Bolu'da sağanakta 4 aracı birbirine girdi:1 yaralı Bolu'da sağanakta 4 aracı birbirine girdi:1 yaralı

Ayrıca dört kişinin de yaralandığı olayın ardından Tok, oğlunu yurtdışına kaçırmıştı. Önce Mısır'a giden ikili, ardından ABD'ye geçiş yapmıştı. Türk yetkililer, Tok ve oğlunun Mayıs ayında Miami'de saklandığına ve Küba'ya kaçmak için sahte pasaport almaya çalıştıklarını düşünüyordu.

Kaynak: Euro News