Prof. Dr. Türkan Saylan’ın vefatının 15’inci yıldönümü dolayısıyla ilçede isminin yaşatıldığı parkta anma programı düzenledi.

Şabablı Kazanmaya Devam Ediyor Şabablı Kazanmaya Devam Ediyor

Halk TV’de Serhan Asker’in sunduğu ‘Görkemli Hatıralar’ programına katılan Akpolat, “Türkan Hocamızın Beşiktaş’ta yaşadığı evi müze haline getireceğiz ve onun hatırasını yaşatacağız” dedi.

Akpolat şunları dedi:

  • Türkan Hocamız bizim için çok kıymetli. Biz Beşiktaş’ı anlatırken hep şunu deriz; Beşiktaş cumhuriyet demek, demokrasi demek, eşitlik demek, hürriyet demek. Türkan Hocamız da bütün bu özellikleri taşıyan tam bir cumhuriyet kadını. Tam bir Arnavutköylü de bu arada. Bizim yaşatmaya çalıştığımız mahalle dayanışmasının bir savunucusuydu. Yaşadığı dönemde Arnavutköy’ün bütün hak mücadelesinin yanında durmuş, buraya 3. Köprünün yapılmasını engellemeye çalışmış ve o mücadeleyi kazanmış çok önemli bir hak savunucusuydu.’’
  • Beşiktaş Belediyesi olarak geçen dönem yaşadığı sokağa hocamızın adını vermeye çalıştık. Ama maalesef İBB Meclisi’nde karar çoğunluğa takıldı. Meclis kürsüsünde o dönemin AKP’li İBB Meclis Üyesi Faruk Gökkuş, “Biz burada olduğumuz sürece Türkan Saylan gibi toplumu bölen kişilerin adı bir yerlerde yaşatılmayacak” demişti. Biz de onlara ‘siz isteseniz de istemeseniz de o sokağa Türkan Saylan adını vereceğiz’ dedik ve Türkan Saylan Sokağı tabelasını oraya çaktık. Tabi bu durum resmi değildi ama artık resmileşecek. Önce kendi belediyemizin meclisinden geçirerek kararı İBB Meclisi’ne sunacağız ve çoğunluk kararıyla buradan da çıkarıp önümüzdeki ay, o sokağı hak ettiği ismiyle Türkan Saylan Sokağı olarak yaşatacağız.

‘Onun düşünceleri ve hayatı da gelecek nesillere örnek olarak Beşiktaş’ta yasamaya devam edecek’

‘Semt kültürünü yaşatmakta ve hak savunuculuğunda Türkan Saylan’ın öncü bir bilim insanı olduğunu’ vurgulayan Rıza Akpolat yeni bir müjdeyi de yurttaşlarla paylaştı:

’’Buradan da ilk defa açıklamış olayım. Türkan Saylan’ın Arnavutköy’de yaşadığı evi de biz müze haline getireceğiz. Onun düşünceleri ve hayatı da gelecek nesillere örnek olarak Beşiktaş’ta yasamaya devam edecek.”

Akpolat bir de sürpriz yaparak, Türkan Saylan’ın anısına çok sevdiği Ruhi Su’dan türkü söyledi ve bağlama çaldı.

Törenin ardından Rıza Akpolat, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Ayşe Yüksel ve vatandaşlar parkın içerisinde bulunan Türkan Saylan Anıtı önüne çelenk bıraktı. HABER MERKEZİ

Editör: Berfin MUTLU