Necmettin Erbakan Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden temsilciler Sudan Tıbbi Bilimler ve Teknoloji Üniversitesini, Erzurum Teknik Üniversitesinden temsilciler Sudan Teknik Üniversitesini, Bayburt Üniversitesinden yetkililer Sudan Teknoloji Üniversitesini, Atatürk Üniversitesinden temsilciler El Butana Üniversitesini, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden temsilciler Zeım El Ezheri Üniversitesini, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden yetkililer Sudan Ürdün Üniversitesini ve İnönü Üniversitesinden temsilciler de Bahri Üniversitesini ziyaret etti.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Gökhan Bozbaş, "Türk Üniversiteleri Gezici Eğitim Fuarı için Sudan’a gelen üniversitelerimiz farklı bölgelerde bulunan üniversiteler ile bir araya geldiler. Amacımız özellikle Türkiye'de yükseköğretimde yaşanan son yıllardaki gelişmişliğin bu bölgelerde de farkındalığını yaratarak ikili işbirliği anlaşmalarına zemin hazırlamak." dedi.

Türk üniversitelerinin, Sudan üniversitelerinde kendilerini tanıtarak potansiyellerini anlatarak işbirlikleri ve ortak çalışmalar için zemin hazırladıklarını belirten Bozbaş, "Öğrenci değişimi, akademisyen değişimi, ortak yayınlar yapma, ortak konferanslar verme, ortak çalıştaylar düzenleme gibi ikili işbirliği imkanları tartışıldı." diye konuştu.

Bozbaş, "Sudan'da lisans eğitimi alan öğrencilere lisansüstü eğitimleri için Türkiye'nin de çok önemli bir destinasyon olduğunu, önemli bir altyapıya sahip olduğunu üniversitelerimiz aracılığıyla onlara aktarmış olduk. Eğitim Müşavirliği olarak iki ülke yükseköğretim kurumları arasında köprü vazifesini ve destek olmayı sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Hartum Büyükelçiliği bünyesinde Hartum Eğitim Müşavirliğinin Sudanlı paydaşlarıyla organize ettiği gezici fuar kapsamında, onlarca lise ve üniversitede Türkiye'deki eğitim fırsatları ve yükseköğretim kabul şartları öğrencilere doğrudan anlatılıyor.

SATILIK TARIM ARAZİSİ SATILIK TARIM ARAZİSİ

Sudan'da 10 üniversitenin katıldığı fuar 10 Mart'a kadar sürecek. AA