Türk Metal Sendikası, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde taraflara gelen arabulucu anlaşmazlık raporunun ardından grev kararını aldı. Ancak grev uygulama tarihini açıklamayan sendika yarın fabrikalarda eylem yapacak.

YARIN FABRİKALARDA EYLEM VAR

Türkiye genelinde 160 bin aşkın metal işçisini ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma çıkmadı. Arabulucu sürecinde de masada anlaşamayan taraflara dün arabulucunun anlaşmazlık raporu ulaştı. Raporun ulaşmasının ardından Türk Metal Sendikası grev kararı aldı. Ancak grev uygulama tarihi açıklamayan sendika yarın tüm iş yerlerinde vardiya çıkışlarında eylem yapacak ve basın açıklamaları düzenleyecek. Eylemlerden sonuç çıkmazsa grev uygulama tarihi ile ilgili yeni bir karar alınması bekleniyor.

SENDİKALAR TEPKİLİ

Metal sektörünün en önemli toplu iş sözleşmelerinden biri olan MESS Grup Toplu iş sözleşmesi 26 Eylül’de başladı. Yapılan oturumlarda masada anlaşma çıkmadı ve arabulucuya gidildi. Arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanmaması nedeniyle grev sürecine girildi. MESS en son verdiği ücret teklifini yüzde 60’a çıkarttı ancak sendikalar bunu kabul etmedi. Birleşik Metal-İş Sendikası grev kararlarını almak ve uygulama tarihlerini açıklamak için başkanlar kurulunu toplarken, Türk Metal grev kararı aldı ama uygulama tarihi açıklamadı.

MESS ÇALIŞMA BARIŞINI BOZUYOR

Grev kararını alan Türk Metal Sendikası’nın yaptığı açıklama şöyle:

13 yaşındaki çocuk, okul arkadaşını bıçakladı 13 yaşındaki çocuk, okul arkadaşını bıçakladı

“Ülkemizin bir ekonomik darboğazdan geçtiğinin, artan enflasyon karşısında hayatın her geçen gün pahalandığının, başta ücretliler olmak üzere halkımızın geçim sıkıntısı yaşadığının bilincindedir. Türk Metal, böyle bir dönemde metal işçilerine reva görülen bu teklifi ve çalışma barışını zedeleyen bu yaklaşımı kabul etmediğini kamuoyuna açıklamaktadır. MESS’in uzlaşmaz tutum ve yaklaşımına karşı, işyerlerinde uyarı eylemleri yapan ancak bunlardan da bir sonuç alamayan sendikamız, üyelerinin sendikamıza emanet ettiği alın terlerini korumak, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında hak ve adaletten taviz vermemek için 9 Ocak günü grev kararı almıştır.

ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ

Türk Metal Sendikası artık sözün bittiği yerde, bıçağın kemiğe dayandığı noktadadır. Sendikamız bu süreçte, sözleşmede insan onuruna yaraşır bir ücret elde etmek için sonuç alıncaya kadar eylemlerine devam edecektir. Bu amaçla 11 Ocak Perşembe günü, MESS sözleşmesi kapsamına giren bütün işyerlerinde, tüm vardiya giriş çıkışlarında üyelerimiz tarafından protesto eylemleri ve basın açıklaması yapılacaktır. Sonuç alınamaması halinde, üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere eylemlerimiz devam edecektir”

Editör: Nurhan Aydın